Laparoskopik kolesistektomilerde lM-supreme uygulaması ile endotrakeal entübasyonun karşılaştırılması
Comparison of lm-supreme and endotracheal tube in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 328934
  2. Yazar: ÖMÜRHAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KUVAKİ BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETLaparoskopik KolesistektomilerdeLM-SUPREME Uygulaması ile Endotrakeal Entübasyonun KarşılaştırılmasıAmaç: Laringeal Maske (LM) bazı ülkelerde laparoskopik girişimlerde yaygın olarak kullanılsa da, pulmoner aspirasyon riski ve efektif ventilasyon sağlayamama gibi endişeler halen Endotrakeal Tüp (ETT)' nin tercih edilmesine neden olmaktadır. Supreme LM (LM-S) tek kullanımlıktır ve içerdiği drenaj tüpü ile gastrointestinal sistemin solunum sisteminden ayrılmasına olanak sağlar. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi girişimlerinde ventilasyon parametreleri ve mide distansiyonuna etkileri yönüyle LM-S ile ETT uygulamasının karşılaştırılması planlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız ASA I-II sınıfı, 18-70 yaş arası 100 hasta ile prospektif, randomize ve çift kör olarak yapılmıştır. Hastalar iki gruba bölünmüştür: ETT grup (n=50) ve LM-S grup (n=50). LM-S ya da ETT grubundaki tüm hastalara total intravenöz genel anestezi ve standart ventilasyon protokolü uygulanmıştır. Peritoneal insüflasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında peroperatif dönemdeki ventilasyon parametreleri (Havayolu peak basıncı, Ortalama Havayolu Basıncı, Tidal Sonu Karbondioksit, tidal volüm, orofaringeal kaçak basıncı) ve perioperatif laringofaringeal morbidite kaydedilmiştir. Çalışmadan habersiz cerrah da mide distansiyonunu skorlamıştır.Bulgular: Havayolu aracı yerleştirme süresi grup LM-S' de (12 sn) grup ETT' den (17 sn) istatistiksel olarak anlamlı ölçüde kısa bulunmuştur (p=0.000). Gastrik tüpün yerleştirilmesi LM-S grubunda anlamlı ölçüde daha kolay olmuştur (p=0.000). Laparoskopun batın içine girişinden sonra mide distansiyonu grup ETT' de anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0.036).
Özet (Çeviri)
SUMMARYComparison of LM-SUPREME and Endotracheal TubeIn Patients Undergoing Laparoscopic CholecystectomyAim of the study : Although in some countries Laryngeal Mask Airway (LMA) is used for laparoscopic surgeries Endotracheal Tube (ETT) is still preferred for such operations because of the fear of pulmonary aspiration and inadequate ventilation. Laryngeal mask Supreme (LM-S) is a single use device and the presence of a drain tube allows to separate the gastrointestinal tract from the respiratroy tract. We planned to compare ventilation parameters and gastric distension with LM-S vs ETT during laparoscopic cholecystectomy.Methods: ASA I-II one hundred patients, aged between 18-70 years, were included to this double blind, randomised, controlled study. Patients were decided into two groups: ETT group (n=50) and LM-S group (n=50). All patients received total intravenous general anesthesia and a standart ventilation protocol has been carried out. Peroperative ventilation parameteres (peak airway pressure, mean airway pressure, end tidal carbon dioxide, tidal volume and oropharyngeal leak pressure) were recorded before, during and after peritoneal insufflation. At the same times the gastric distention was scored by a blinded surgeon. Perioperative laryngopharyngeal morbidity was also recorded.Results: Insertion time of the airway device was significantly shorter in Group LM-S (12 sec) than Group ETT (17 sec) (p=0.000). Insertion of the gastric tube was significantly easier in Group LM-S (p=0.000). The degree of gastric distention after the entry of the laparoscope was significantly higher in Group ETT (p=0.036).