İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerine duydukları güven (Edirne ili örneği)
Trust of teachers working in primary education institutions in school administrators (Edirne provincial example)
- Tez No: 699838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eğitimin temel yapı taşı olan okulların verimliliğinin artması, okulların amaçlarına ulaşması için okul yöneticilerinin güven ortamını sağlaması temel gerekliliklerden biridir. Güven ortamının sağlandığı örgütlerde çalışanlar da yetenek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarma ve geliştirme imkanı bulurlar. Bu çalışmada Edirne ilindeki belirlenen okullarda görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerine duydukları güven incelenmiştir. Bu amaçla bir ölçek uygulaması yapılmış olup, sonuçları da detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Literatür taramasının ardından, veri toplama aracı olarak“Okullarda Örgütsel Güven Ölçeğinin Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”isimli ölçek çevrimiçi ortamda öğretmenlere uygulanmıştır. Öğretmenlerin verdiği yanıtlardan oluşturulan çıkarımlara göre, mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin daha idealist ve etkileşime açık olduğu görülürken, ilerleyen yıllarda bu oranlarda düşüşler yaşanmaktadır. Tabii ki bu sonuçlar durumu net olarak ortaya koymamakta, konuda çeşitli değişkenler bulunmaktadır. Bu sebeple yeni güven ölçekleri geliştirilebilir. Ayrıca sonuçlarda farklılığa sebep olan parametreler incelenerek iyileştirmeler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
It is one of the basic requirements to increase the efficiency of schools, which are the basic building blocks of education, and to provide an environment of trust for school administrators to achieve their goals. In organizations where an environment of trust is provided, employees also have the opportunity to reveal and develop their talents and creativity. In this study, the trust of teachers working in selected schools in Edirne to school administrators was examined. For this purpose, a scale application was made and the results were explained in detail. After the literature review, the scale named“The Validity and Reliability Study of the Organizational Trust Scale in Schools”was applied to the teachers in the online environment as a data collection tool. According to the inferences made from the answers given by the teachers, it is seen that a teacher who has just started the profession is more idealistic and open to interaction, while these rates decrease in the following years. Of course, these results do not reveal the situation clearly, there are various variables on the subject. For this reason, new confidence scales can be developed. In addition, improvements can be made by examining the parameters that cause differences in the results.