5393 sayılı Belediye Kanunu uyarınca kentsel dönüşüm ve yargısal denetimi
Urban transformation in accordance with the Municipality Law No. 5393 and judicial supervision
  1. Tez No: 699839
  2. Yazar: SERHAT ORHUN URFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmamızda 5393 sayılı Belediye Kanunu uyarınca yapılan kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları irdelenmiştir. Birinci bölümde; kentsel dönüşüm kavramının tanımı, amacı, çeşitleri ile kentsel dönüşümün tarihçesine değinilmiştir. İkinci bölümde; kentsel dönüşüm ile ilgili genel hukuki düzenlemeler temelinde bir inceleme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; 5393 sayılı Belediye Kanunu çerçevesinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilişkili olarak; imar planları, parselasyon, kamulaştırma vb. uygulamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the urban transformation and development studies carried out in accordance with the Municipal Law No. 5393 were examined. In the first part; the definition of the concept of urban transformation, its purpose, types and the history of urban transformation are mentioned. In the second part; an examination has been made on the basis of general legal regulations regarding urban transformation. In the third part; in relation to the urban transformation works carried out within the framework of the Municipality Law No. 5393; zoning plans, subdivision, expropriation etc. applications are mentioned.