Incoterms 2020 ile getirilen değişiklikler ve bu değişikliklerin çeşitli vakalar üzerinde değerlendirilmesi
The changes brought with Incoterms 2020 and the evaluation of these changes on varius case
  1. Tez No: 699841
  2. Yazar: OĞUZHAN KAVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uluslararası ticaretin Dünya ülkeleri için vazgeçilemeyecek bir değer olduğu açıktır. Uluslararası ticaret içerisinde yer alan paydaşlar arasında ki doğru iletişim, yaşanabilecek potansiyel sorunların önüne geçmek için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu bağlamda gün geçtikçe gelişen ve ilerleyen teknolojik gelişmeler ile birbirine bağlanan Dünya için yeknesaklık teriminin önemi artmaktadır. Bu kavramlara bağlı olarak ticaretin sürdürülebilirliği, kolaylaşması, daha adil ve serbest olması, standartlaştırılması, farklı ülkelerde farklı yorum ve uygulamalardan kaynaklı belirsizliklerin ortadan kaldırılması, ortak bir kurallar bütününe dayanması amaçları ile Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından Incoterms® teslim şekilleri yayınlanmaktadır. Bu kurallar uluslararası ticaretin temel öğeleri olan alıcı ve satıcı için risk, maliyet ve yükümlülük kavramlarını düzenlemektedir. Incoterms® teslim şekilleri gelişen ve büyüyen Dünya piyasalarından doğan ihtiyaçlara göre yıllar içerisinde revizyonlar geçirmiş. Bazı terimler tamamen kaldırılmış ve bazı terimler ihtiyaçlar doğrultusunda güncellemeler geçirmiştir. İlk olarak 1923 yayınlanan daha sonra 1936 yılında Incoterms olarak basılmış ve 1953, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000, 2010 ve sekizinci güncelleme aynı zamanda son sürümü ile Incoterms® 2020, 10 Eylül 2019'da yayınlanmıştır. Incoterms® Dünya ticareti içerisinde tüm paydaşlar tarafından (hükümetler, yasal merciler, alıcı ve satıcılar...) ortak kabul görmüş ve en sık kullanılan kurallar bütünü olmuştur. Tüm bu nedenlere bakıldığında Incoterms® 2020 teslim şekilleri tezimiz için iyi bir araştırma ve inceleme konusu olmaktadır. Tez içerisinde, yayınlanan kuralların önce ki versiyonlar ile kıyaslanması ve değişiklileri daha net biçimde sunabilmek amacı ile karşılaştırmalı metot yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızı diğer çalışmalardan özgün kılan, yargıtay kararlarının yeni yayınlanan Incoterms® 2020 çerçevesinde yorumlanması ve sonuç kısmında sunulan önerileriler olacaktır. Tezimizin temel amacı; yeni versiyon ile beraber hangi yorum farklılıklarının önüne geçmeyi amaçladığı ve kullanıcılara nasıl yardımcı olduğu ;eski versiyonlara göre hangi noktaları daha çok netleştirdiği, hangi yorum farklılıklarının önüne geçmeyi amaçladığı ve kullanıcılara nasıl yardımcı olduğu olacaktır. Son bölümde sunulan ticaret hayatı içerisinde yaşanmış problemler ve Incoterms® 2020 çerçevesinde yargıtay kararlarının incelenmesi, yorumlanması ve son kısımda sunulan öneriler tezi özgün kılan noktalardır.
Özet (Çeviri)
It is clear that international trade is an indispensable value for the countries of the world. Correct communication between stakeholders in international trade is a key point and also it is important point to avoid potential problems. In this context, the importance of the term uniformity not be ignored for the world which is connected to each other with the developing and advancing technological developments. Based on these concepts, Incoterms® delivery methods have been published by the International Chamber of Commerce (ICC) for the purposes of sustainability, facilitation, more fair and free trade, standardization, elimination of uncertainties arising from different interpretations and practices in different countries. These rules regulate the concepts of risk, cost and responsibility for the buyer and seller, which are the basic elements of international trade. Incoterms® delivery methods have undergone revisions over the years according to the needs arising from the developing and growing world markets, some terms have been completely removed and some terms have been updated in line with the needs. First issued in 1923, then published as Incoterms in 1936 and 1953, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000, 2010, and the ninth also the last version, Incoterms® 2020, was published on 10 September 2019.Incoterms® has been a set of rules that are commonly accepted and used by all stakeholders (governments, legal authorities, buyers and sellers ...) in the world trade. Considering all these reasons, Incoterms 2020 delivery forms are a good research and examination subject for our thesis. In the thesis, the comparative method was used in order to compare the Incoterms 2020 with the previous versions and to present the changes more clearly. It will be interpreted within the framework of the published Incoterms® 2020 and the recommendations in the conclusion. What makes our study unique from another review thesis will be the interpretation of the Supreme Court decisions within the framework of the newly published Incoterms® 2020 and the suggestions presented in the conclusion. The main purpose of our thesis; With the new version, what interpretation differences it aims to prevent and how it helps users; which points it clarifies more than the old versions, which interpretation differences it aims to prevent and how it helps users. The problems experienced in business life and Incoterms® 2020 presented in the last section The examination and interpretation of the Supreme Court decisions and the suggestions presented in the last section are the points that make the thesis original.