Denkleştirme isteminde hakkaniyet koşulu ve yargıtay kararları doğrultusunda incelenmesi
Eqity condition at goodwill indemnity claim and analysis of supreme court decisions
  1. Tez No: 766962
  2. Yazar: İDRİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. CEMİLE GÖKYAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Denkleştirme istemi, mülga 6762 sayılı Ticaret Kanunu'nda yer almasa da acentelerin denkleştirme talep edebilme hakkı Türk doktrininde tartışılmıştır. Mülga Ticaret Kanunu döneminde bu konuda yasal boşluk bulunsa da Yargıtay ilk kez 1996 yılında bu konuda içtihat oluşturmuş ve denkleştirme istemi Türk hukukunda yerini almıştır. Ancak yasal bir düzene oturtulması 6102 sayılı TTK 122. maddesi ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde denkleştirme istemi kavramı, bu istemin hukuki niteliği, temel özellikleri ve denkleştirme isteminin koşulları ile denkleştirme bedelinin nasıl hesaplanacağı ele alınacaktır. Çalışmamız açısından ikinci bölüm daha büyük önem arz etmektedir. Bu bölümde ilk olarak denkleştirme istemi için aranan koşullardan biri olan hakkaniyetin ne anlama geldiği, talebin geçerliliğine nasıl etki ettiği, ne denli somutlaştırılabileceği açıklanmaya çalışacaktır. İkinci olarak ise denkleştirme isteminin somut karşılığını teşkil edecek tutarın hesaplanmasında hakkaniyet gereği olarak yapılan indirimler, üçüncü olarak ise hakkaniyet gereği denkleştirme isteminin acente sözleşmesi harici kurumlarca istenebilmesi konuları ele alınacaktır. Son olarak dördüncü bölümde ise yargı önüne gelen uyuşmazlıklarda, hakkaniyetin nasıl değerlendirildiği irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the demand for goodwill indemnity is not included in Commercial Code No: 6762 repealed, the right of the agents to claim it has been discussed in Turkish doctrine significantly. Albeit a legal gap in this regard during the Commercial Code period removed; the Supreme Court established a case-law on this issue for the first time in 1996. With this striking decision, the compensation demand made by agents for goodwill indemnity has become a current issue in Turkish law but ultimately it was brought into a legal order with the 122th Article of the TCC (“Turkish Commercial Code”) numbered 6102. In the first part of the study, the concept of the goodwill indemnity, the legal nature of this claim, its basic features and the conditions will be discussed in detail, how to calculate the goodwill indemnity value in cases where goodwill indemnity is entitled. The second part which is more significant for our study, first of all, discusses the meaning of equity, which is one of the conditions sought for the claim for goodwill indemnity analyzes how it affects the validity of the claim, and how much it can be concretized. Secondly, the discounts made as a requirement of equity in calculating the amount that will constitute the concrete equivalent of the goodwill indemnity request, and thirdly, the issues of requesting the goodwill indemnity demand by institutions other than the agency contract will be discussed and it will be tried to examine how equity is evaluated in disputes before the judiciary.