Irak, Libya ve Suriye'ye yönelik Birleşmiş Milletler'de yapılan askeri müdahale tartışmaları ışığında rus dış politikası: Neoklasik realist teori'nin penceresinden bir inceleme
Russian foreign policy in the light of military intervention discussions towards to Iraq, Libya and Syria in The United Nations: An analysis from the perspective of neoclassical realist theory
  1. Tez No: 524673
  2. Yazar: CEMAL BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Rusya, Soğuk Savaş'ın son yıllarından itibaren iç politikada yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerden ötürü, dış politika bakımından etkin bir görüntü sergileyememiştir. SSCB'nin dağılması neticesinde iki kutuplu sistemin de anlamını yitirmesiyle, Rusya'nın uluslararası sistem içerisindeki konumu sarsılmıştır. Ancak karar alıcıların algılarının değişmesi nedeniyle Rusya, dış politikasını revize etmeye başlamış ve 1990'lı yılların ortalarından itibaren bölgesel ve küresel bağlamda aktif politikalar izlemek suretiyle, uluslararası sistemde tekrardan güçlü bir konum elde etme eğiliminde olmuştur. Ulusal çıkarları doğrultusunda çok taraflı işbirlikleri oluşturarak uluslararası sistemdeki konumunu güçlendirmeye çalışan Rusya'nın, özellikle 2000'li yıllardan itibaren ulusal faktörlerin etkisiyle, küresel siyaseti belirleyen bir aktör olma yönündeki çabaları artmıştır. Rusya, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi'ndeki konumunu da dış politikada önemli bir araç olarak kullanmıştır. Bu çalışmada Rusya'nın, BM zemininde yapılan Irak, Libya ve Suriye'ye yönelik askeri müdahale tartışmaları karşısındaki dış politika davranışı analiz edilmiştir. Rusya'nın söz konusu olaylar sırasında uyguladığı politikalar incelenirken, konu teorik bir yaklaşımla desteklenmiştir. Bu bağlamda, devletlerin dış politika davranışlarına, geniş perspektiften bir bakış açısı imkânı sunduğu için Neoklasik Realist Teori tercih edilmiştir. Ayrıca bu çalışma, BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan tartışmalar çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Bu tezin temel amacı, Rusya'nın, benzer olaylar karşısında, farklı politikalar izlemesinin esas nedenlerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the last years of the Cold War, Russia has not been able to show an effective foreign policy outlook due to the political, economic and social developments in domestic politics. With the disintegration of the bipolar system as a result of the disintegration of the USSR, Russia's position in the international system has been shaken. However, due to changes in the perceptions of decision-makers, Russia has begun to revise its foreign policy and tends to gain a strong position in the international system from the middle of the 1990s, through active policies in the regional and global context. Russia's, which is trying to strengthen its position in the international system by creating multilateral cooperation in the direction of its national interests, especially since 2000's, with the influence of national factors, efforts to become an actor in determining global politics have increased. Russia has also used the position of the UN Security Council as an important tool in foreign policy. In this study, the foreign policy behaviors of Russia against the military intervention debates on the UN based on Iraq, Libya and Syria were analyzed. While the policies that Russia imposed during the events concerned were examined, the subject was supported by a theoretical approach. In this context, the Neoclassical Realist Theory has been preferred in order to allow for a broad perspective on states' foreign policy behavior. This work is also limited in the context of the discussions at the UN Security Council. The main objective of this thesis is to investigate the main causes of Russia's follow-up of different policies in the face of similar events.