Okullarda yoksul öğrencilere okul bütçesi dışında yapılan yardımların değerlendirilmesi
Evaluation of aids regarding poor students at schools apart from the school budget
  1. Tez No: 699862
  2. Yazar: ŞERİFE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada kamu ilkokul ve ortaokullardaki okul yöneticilerinin okullarındaki yoksul öğrencilere okul bütçesi dışında kendi çaba ve girişimleri ile yürüttükleri yardımların türü, sıklığı, yardım temini için hangi kaynaklara başvurdukları, dağıtım için uyguladıkları politikaları, karşılaştıkları güçlükler ve yardımları yapmaya iten nedenler üzerinde durulmuştur. Nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ele alınan araştırmada fenemonolojik (olgubilim) desenine başvurulmuştur. Araştırmada Kastamonu il merkezindeki kamu ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 24 okul yöneticisinden bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik, kartopu örnekleme ve ölçüt örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Nitel çalışma kapsamında görüşme yöntemi ile yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğinin olanaklarından yararlanılan araştırmanın amacı kamu okullarındaki okul yöneticilerinin yoksul öğrencilere bütçe dışındaki yaptıkları yardımlarını değerlendirmektir. Katılımcılara uzman görüşleri sonucu oluşturulan Yönetici Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Görüşme yöntemi kullanılan araştırmadan elde edilen bulgular içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Bu doğrultuda oluşturulan metinler birçok kez okunduktan sonra okul yöneticilerinin kimlik bilgileri gizli tutulmak amacıyla kodlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yoksul öğrencilerin oranının, bu öğrencilere yapılan yardım türlerinin, yardım kaynaklarının, okul yöneticilerinin yardım temininde ve dağıtımında göz önünde bulundurdukları ölçütlerin ve karşılaşılan güçlükler ile okulların SED'i bakımından farklılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, school administrators' aids which are provided by their own effort and apart from the school budget regarding the poor students are evaluated at public primary and secondary schools. It is emphasized that the types and frequency of aids, the funds of aids, school administrators' policies at the distribution of aids, the difficulties that they have experienced and school administrators' reasons that they want to provide aids. In this qualitative study, phenemonological (phenomenology) pattern was used. To collect data, the participants were involved 24 school administrators working at the public primary and secondary schools in central region of Kastamonu. The participants were selected through the maximum diversity sampling, snowball sampling and criterion sampling method of the purposive sampling techniques. The data of the study were obtained through semi-structured interviews. The purpose of this study is to evaluate of aids regarding poor students at schools apart from the school budget. The participants were applied the personal demographic information form and interview form of administrators, developed by some experts' opinions. This study was carried out with interviewing method. The results were analyzed using content analyses technique. After reading the texts so many times, the school administrators' identity informations were coded to concealed. The research findings show that there is a significant difference about the SEL of schools and the rate of the poor students, the types of aids provided for them, the funds of aids, the criterion that school administrators consider in supply and distribution of aids, the difficulties that school administrators have experienced.