Bir öznellik sunumu çözümlemesi: Hatay ili Alevi kültüründeki sözlü şiir geleneğinden seçilen fann şiirleri örneklemi
A subjectivity presentation analysis: A sample of fann poems selected from the oral poetry tradition in Alawi culture in Hatay province
  1. Tez No: 699866
  2. Yazar: İPEK GÜZELŞEMME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇETİNTAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsan dili kültür ve biyolojinin bir sentezidir. Kültür, öğrenilen bir kimliktir ve insanlar kimliklerini dil yoluyla öğrenirler (Mengü, 2003). Bu çalışmada, Hatay Alevi kültürüne ait sözlü şiir geleneğinden fann şiirlerinin bir veritabanı oluşturulmuş ve toplanan şiirler önce bütüncül olarak, daha sonra tek tek Uzun (2010)'un önerdiği Öznellik Hiyerarşisine göre değerlendirilmiştir. Sözü edilen ölçekteki görünümlerin değerlendirilmesinde ise içeriğin sunulmasından sorumlu kaynak (bilinç öznesi) ve olayların gerçeklik durumları göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışma aynı zamanda fann şiirlerinin alanyazındaki ilk veritabanıini oluşturmuştur. Böylece, kapalı bir kültür olan Hatay Alawi kültürüne ait bu öğelerin kaybı önlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile fann şiirlerinin içerdiği tümcelerde içerikten sorumlu kaynağın sıklıkla metnin üreticisi dışında bir katılımcı olduğu bulunmuştur. Öznellik sunumunun ise öznellik dışı özellikler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human language is a synthesis of culture and biology. Culture is a learned identity and people learn their identity through language. In this study, a database of fann poems from the oral poetry tradition of Hatay Alawi culture was created and the collected poems were evaluated first as a whole and then one by one according to the Hierarchy of Subjectivity suggested by Uzun (2010). In the evaluation of the appearances in the mentioned scale, the source (subject of consciousness) responsible of the presentation of the content and the reality status were taken into consideration. This study also established the first database of fann poems in the literature. Thus, the loss of these elements belonging to the Hatay Alawi culture, which is a cryptic culture, was tried to be prevented. With this study, it was found that the source responsible for the content in the sentences contained in the fann poems is often a participant other than the producer of the text. It has been observed that the presentation of subjectivity has external subjectivity features.