Tüketici düşmanlığı ve etnosentrizmin tüketici davranışları üzerindeki etkisine yönelik turizm literatürü kapsamında içerik analizi
Content analysis of the impact of consumer animosity and ethnocentrism on consumer behaviors in the scope of tourism literature
- Tez No: 699877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜLKER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Etnosentrizm, bireylerin kendi milletlerinin diğer milletler üzerindeki sistematik kayırmacılığını yansıtan olumlu bir iç grup yanlılığıdır. Turizm sektöründe de hem yerli turistlerin hem de vatandaşların iç yanlılığa yöneldikleri görülmektedir. Günümüzde özellikle iç turizm açısından tüketici düşmanlığı ve etnosentrizmi oldukça önemli bir bileşen haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı da turizm literatüründe tüketici düşmanlığı ve etnosentrizm kavramlarını içeren makalelerin içerik analizini yapmak ve araştırma eğilimlerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda 2000-2019 yılları arasında bilimsel dergilerde ve Web of Science veri tabanında taranan ve turizm, boş zaman ve ağırlama işletmeciliği (Tourism, Leisure and Hospitality Management) konularının ele alındığı dergilerde yayımlanan etnosentrizm, müşteri düşmanlığı ve müşteri etnosentrizmi kavramlarını içeren çalışmalar incelenmiştir. Çalışmada, Web of Science'da Social Science Citation Index (SSCI)'de turizm alanında taranan 118 dergi araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma kapsasmında belirlenen kısıtların uygulanmasının ardından, 31 makale çalışmaya dahil edilmiştir. Bu makaleler araştırmacı tarafından hazırlanan makale inceleme ve analiz formu yardımıyla yayınlanan dergi, yayınlanma yılı, araştırma teması, araştırma yöntemi ve deseni, araştırmanın yapıldığı ülke, veri toplama araçları, veri analiz programları, veri analiz yöntem–teknikleri ve çalışma modelleri açısından analiz edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen 31 makale içerisinde 11 makalede tüketici etnosentrizmi konusu ele alınırken, 7 makalede etnosentrizm, 7 makalede düşmanlık, 3 makalede müşteri etnosentrizmi ve düşmanlık, 1 makalede müşteri düşmanlığı, 1 makalede etnosentrizm ve düşmanlık ve 1 makalede etnosentrizm ve müşteri düşmanlığı konularının ele alındığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethnocentrism is a positive ingroup bias that reflects the systematic favoring of individuals' own nation over other nations. In the tourism sector, it is seen that both domestic tourists and citizens tend to internal bias. Today, consumer hostility and ethnocentrism have become a very important component, especially in terms of domestic tourism. The purpose of this research is to analyze the content of articles containing the concepts of consumerism and ethnocentrism in the tourism literature and to reveal research trends. In this context, studies containing the concepts of ethnocentrism, customer hostility and customer ethnocentrism, which were scanned in scientific journals and Web of Science database between 2000-2019 and published in journals on tourism, leisure and hospitality management, were examined. In the study, 118 journals scanned in the field of tourism in the Social Science Citation Index (SSCL) in Web of Science were evaluated within the scope of the research. After applying the constraints determined within the scope of the research, 31 articles were included in the study. These articles were analyzed in terms of journal published, year of publication, research theme, research method and design, country of research, data collection tools, data analysis programs, data analysis methods-techniques and study models with the help of the article review and analysis form prepared by the researcher. Thematic content analysis, one of the qualitative analysis techniques, was used in the analysis of the articles. Among the 31 articles included in the study, consumer ethnocentrism was discussed in 11 articles, ethnocentrism in 7 articles, hostility in 7 articles, customer ethnocentrism and hostility in 3 articles, customer hostility in 1 article, ethnocentrism and hostility in 1 article, and ethnocentrism and hostility in 1 article.