Tüketici etnosentrizmi, menşe ülke algılaması ve tüketici düşmanlık hissinin satın alma niyeti ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between consumer ethnocentrism, country of origin perception, consumer animosity and purchase intention
- Tez No: 588623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİREN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Uluslararası pazarların gelişmesiyle birlikte tüketicilerin yabancı menşeli ürünlere ulaşmaları kolay hale gelmiştir. Yabancı menşeli ürünlere yönelik tutumlar ve davranışlar, ürün alternatiflerinin çok fazla olduğu pazar ortamında seçim yaparken ekonomik, sosyal, kültürel, psikolojik birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı tüketicilerin etnosentrizm eğilimlerinin, menşe ülke algılarının, düşmanlık hislerinin yabancı menşeli ürün yargıları ve satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini nötr yaklaştıkları, düşmanlık hissi besledikleri, dost olarak gördükleri ülkeler bağlamında incelemektir. Aynı zamanda tüketicilerin düşmanlık hislerinin, menşe ülke algılarının, ürün yargılarının ve satın alma niyetlerinin nötr yaklaşılan, düşmanlık hissi beslenen ve dostluk hissedilen ülkeler bağlamında farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma sonucunda menşe ülke algısının tüketicilerin yabancı menşeli ürün yargıları ve satın alma niyetleri üzerinde üç ülke için en etkili değişken olduğu; tüketici etnosentrizminin sadece düşmanlık hissi beslenen ülke için satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu; tüketici düşmanlık hissinin dostluk hissedilen ülke için ürün yargısı ve satın alma niyeti üzerinde, nötr yaklaşılan ülke için sadece ürün yargısı üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüketicilerin düşmanlık hislerinin, menşe ülke algılarının, ürün yargılarının ve satın alma niyetlerinin dostluk hissedilen, düşmanlık hissi beslenen ve nötr yaklaşılan ülkelere göre farklılık gösterdiği araştırma bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The development of international markets has enabled consumers to access foreign made products more easily. While choosing between wide variety of product alternatives in the market-place, attitudes and behaviors towards foreign made products can be influenced by many factors such as economical, social, cultural and psychological etc. This study aims to examine the effects of consumers' ethnocentric tendencies, country of origin perceptions, feelings of animosity on foreign made product judgements and purchase intentions in terms of three countries which they see as a friend nation, they see as a target of animosity and they approach neutrally. In this study it was also examined whether consumers' animosity feelings, country of origin perceptions, product judgements and purchase intentions differ towards the three countries. The research results show that country of origin perception is the most effective variable on consumers' foreign product judgements and purchase intentions for the three countries; consumer ethnocentrism is effective on purchase intention only for the country which consumers see as a target of animosity; consumer animosity is effective on product judgements and purchase intentions for the country which consumers see as a friend nation; consumer animosity is also effective on product judgements for the country which consumers approach neutrally. The findings also show that consumers' feelings of animosity, country of origin perceptions, product judgements and purchase intentions differ towards the three countries.