Devlet-içi çatışmalarda üçüncü taraf aktörlerin müdahalesi: Suriye iç savaşında üçüncü taraf aktör olarak bölge ülkelerin rolü
Intervention on third-party actor in intra-stade conflict: The role of regional countries as third-party actors in the Syrian civil war
- Tez No: 699894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ANIL ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, bölgesel düzeyde üçüncü taraf aktörlerin Suriye çatışma sahasındaki rolüne odaklanmaktadır. Bu yönde bir çalışma yapılmasının amacı; günümüzün en karmaşık devlet-içi çatışma sahalarından birisi olan Suriye iç savaşı üzerinden bölgesel aktörlerin rolünü analiz etmektir. Bu bağlamda, Suriye iç savaşı üzerinden üçüncü taraf aktör olarak bölgesel ülkelerin mevcut veya muhtemel müdahalesinde, bölgesel rekabet ve ulusal güvenliğin ne derece katkı sunduğunu ortaya koymak önceliklidir. Buna göre, bu çalışma bölgesel üçüncü taraf aktörlerin müdahalede etmede etkili olan motivasyon unsurları ile bu aktörlerin kullanmış olduğu yöntemleri ve bu süreçte diğer aktörler ile etkileşimlerini açıklamaya çalışmaktadır. Bu anlamda mevcut çalışma, alternatif bir bakış açısı sağlanması noktasında literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, çalışmada, bölgesel aktörlerin Suriye iç savaşında üçüncü taraf aktör olarak müdahalede bulunması ve müdahale yöntemlerinin belirlenmesinde ulusal, bölgesel ve küresel etkenlerin bulunduğu varsayılmaktadır. Mevcut çalışmanın sonucuna göre; Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'ın çatışma sahasında üçüncü taraf aktör rolünde hareket eden bölgesel aktörler olduğu görülmüştür. Bu çerçeveden hareketle, bu üç ülkenin müdahalelerinde çatışmanın olumsuz etkilerinden kaçınma, rejim üzerinde etki sahibi olma isteği ile tarihsel ve kültürel bağların bulunması ana neden olmakla birlikte, üç ülkenin stratejileri ve müdahale yöntemleri, diğer üçüncü taraf aktörlerin davranışları ve çatışmanın dinamiklerinde yaşanan gelişmeler çerçevesinde değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the role of third-party actors at the regional level in the Syrian conflict. The aim is to analyze the role of regional actors through the Syrian civil war, which is one of the most complex intra-state conflict areas of today. In this context, it is to reveal the extent to which regional competition and national security contribute to the current or possible intervention of the regional countries, which are third-party actors, through the Syrian civil war. Accordingly, this study tries to explain the motivations of regional third-party actors that are effective in intervening, the methods used by these actors and their interaction with other actors in this process. In this sense, the present study aims to contribute to the literature in terms of providing an alternative perspective. In this context, it is assumed that national, regional, and global factors are separately involved in the intervention of regional actors as a third-party actor in the Syrian civil war and in determining the methods of intervention. According to the results of the present study; it has been seen that Turkey, Iran and Saudi Arabia are regional actors acting as third-party actors in the conflict area. From this perspective, although the main reasons for the interventions of these three countries are to avoid the negative effects of the conflict, to have an influence on the regime and to have historical and cultural reasons, the strategies and intervention methods of the three countries vary within the framework of the behavior of other third-party actors and the dynamics of the conflict.