Comparison of two statically solution methods of special factory frame
- Tez No: 699902
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
yapının bütünlüğü ve sağlamlığına yönelik büyük risklerin bulunması, çoğunlukla yapısal analiz ve tasarımla belirlenir. Uygun şekilde inşa edildiğinde, Yapılar, sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Temel unsurları ve hizmet sunma kapasitesi. Yapının sağlamlığı, uygulanan yükler tarafından belirlenir ve bu nedenle özel dikkat gerektirir. Yapı mühendislerinin karşılaştığı tüm sorunlar, ETABS gibi yazılımları geliştirmeyi kolaylaştıran fırsatlara dönüştü. ETABS, dünyadaki en popüler ticari yapısal analiz yazılım programları arasındadır. FORCE METHOD ve ETABS kullanan üç bölmeli bir çerçeve yapısının analiz sonuçları elde edilmiş ve rüzgar yükleme konfigürasyonları için karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yapısal Analiz Esneklik Matrisi Yöntemi, ETABS
Özet (Çeviri)
The manual methods for structural analysis entail a lot of complexity and repetitive computations. From the standpoint of structure design, the bending moment is a critical metric. To compute the bending moment, various approaches were used in this study, which including Moment Distribution, moment redistribution, Flexibility matrix method and the ETABS software. Moment Distribution, moment redistribution where used in the analysis of beams whereas Flexibility matrix method and ETABS where used in the analysis on the frames. The results show that the bending moment produced using both approaches is almost identical. Because the number of checks that were carried in the Flexibility matrix method is not significantly high, the findings produced using this method are highly precise. KEYWORDS: Flexibility Matrix Method, ETABS, Moment Distribution