Soğuk şekil verilmiş çelik profillerle teşkil edilen bir hal yapısının EC 3 ve LFRD'e göre karşılaştırmalı boyutlandırılması
According to EC 3 and LFRD, comparative dimensioning of a factory building using cold formed steel profiles
  1. Tez No: 292244
  2. Yazar: GÜRCAN KALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çeşitli çelik konstrüksiyon çözümlerine yönelik olarak gerek şekil verme kolaylığı, gerekse de şekil optimasyonunun mümkün olabilmesi açısından soğuk şekil verilmiş çelik elemanların tasarımda kullanılması etkili ve çekici olmaktadır. Uygulamaların tarihçesi 1850'lere kadar gitmektedir. Üretim yöntemlerinin giderek daha mükemmel olmasına paralel olarak, uygulamalar da giderek daha yaygınlaşmaktadır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan soğuk şekil verilmiş profiller ülkemizde ise ancak son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Bu profillerle daha çok, kat sayısı az olan konut türü yapılar gerçekleştirilmekte ve çok yönlü önemli bir ekonomi elde edilmektedir. Tasarım standartları da giderek daha fazla uluslararası olmaktadır.Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, bir hal yapısının sistem elemanları soğuk şekil verilmiş profiller kullanılarak Eurocode 3 ve LRFD'e göre boyutlandırılmış ve karşılaştırmalar yapılmıştır.Birinci bölümde, genel bilgilerden, soğuk şekil verme yöntemlerinden, ilgili yönetmeliklerden ve yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.İkinci bölümde, bir doğrultusu süneklik düzeyi düşük çerçevelerden, diğer doğrultusu ise süneklik düzeyi normal merkezi çelik çaprazlı perdelerden oluşan hal yapısının Eurocode 3 ve LRFD'e göre boyutlandırması, statik analizleri, detay ve temel hesapları yapılmıştır. Yapının sistem elemanları için soğuk şekil verilmiş profiller, detaylar için ise bulonlu birleşimler tercih edilmiştir. Sistem elemanlarının her iki yönetmeliğe göre efektif alan ve atalet momentleri hesaplanmış, kapasiteleri bulunmuş ve boyutlandırılmaları yapılmıştır. Binanın yapısal analizlerinde SAP2000, temel hesapları için ise SAFE bilgisayar programları kullanılmıştır.Üçüncü bölümde, Eurocode 3 ve LRFD'e göre boyutlandırılan sistem elemanlarının kapasite oranlarının ve hesap kolaylıklarının karşılaştırılması ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.Son bölümde ise yapılan çalışmalar ve amacı değerlendirilmiş, yapının iki farklı yönetmeliğe göre analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan farkların karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the shaping easiness and the possibility of the shape optimizations for the solutions of various steel constructions, the usage of cold formed steel members is getting efficient and charming. The history of applications are depends on 1850?s. Parallel to getting better in production, applications are becoming widespread. Cold formed steel profiles which are being commonly used by developed countries in nowadays, are becoming more of an issue in our country for late years. With this profiles, more builldings which have less storeys are designing and a significant economy is obtained. Also, design standards are getting more international.In this study, which is presented as a M.Sc thesis, a factory building is dimensioned by using cold formed steel profiles according to Eurocode 3 and LRFD, and related comparisions are done.In the first chapter, general informations, cold forming methods, related codes and studies which are done are discussed.In the second chapter, a factory building constituted with special moment frames in one direction and concentrically braced frames in the other direction, is statically analyzed, detail and foundation calculations are done by using Eurocode 3 and LRFD. For the system members, cold formed steel profiles and for the details, bolted connections are preferred. According to both codes, effective areas and the moment of inertias of system members are calculated, their capacities are found and the dimensionings are done. This building?s structural analysis are performed by using SAP 2000 and the foundation analysis are performed by SAFE computer programs.In the third chapter, informations, which is about the comparision of the capacity ratios and design facilities of system members which are dimensioned by Eurocode 3 and LRFD, are given.In the last chapter, studies and their purposes are evaluated, differences, occur as a result of the analysis of structure by using two different codes, are compared.