Abdulkâdir Geylânî'nin Fethu'r-Rabbânî adlı eserinde âyetlere verdiği işârî yorumlar
The ishari comments brought by Abdulqadir al-Gaylani to the verses in his work called 'al-Fath al-Rabbani'
- Tez No: 699910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
Bu tezde öncelikle tasavvufi tefsirin tanımı, ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmış, tasavvufi tefsir içerisinde işârî tefsirin yerine değinilmiştir. Ardından eserini incelediğimiz Abdulkâdir Geylani'nin hayatı, dini tasavvufi düşünceleri, tasavvufi şahsiyeti, kurmuş olduğu Kâdiriyye tarikatı ve Geylani'nin tesirleri hakkında bilgi verilmiş; eserlerine değinilmiş, çalışmamızın ana unsuru olması sebebiyle Fethu'r-Rabbânî tanıtılmıştır. Ardından ikinci bölümde tezin ana konusu olan Abdulkâdir Geylani'nin Fethu'r-Rabbânî adlı eserinde âyetlere verdiği işârî yorumlar“Avam Öncesi”,“Avam”,“Havas”,“Ehassü'l-havas”başlıkları altında tasavvufi konulara göre derlenerek incelenmiştir. Çalışmamızın, Abdulkâdir Geylânî'nin dinin iman, ahlâk, ibadet ve muamelât boyutlarında tasavvufun önem verdiği noktalarla ilgili olarak Fethu'r-Rabbânî'de geçen Kur'ân âyetlerine zikredilen tasavvuf mertebeleri üzerinden getirdiği yorumları anlamaya ve bu vesileyle Abdulkâdir Geylani'yi tanımaya belirli bir katkı sunması öncelikli hedefimizdir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the definition of Sufi exegesis, its appearance and development is taken up and the place of ishari exegesis within the Sufi exegesis touched on. Next, it is given information about the life of Abdulqadir al-Gaylani, whose work we have examined, his religious and sufistic thoughts, his sufistic personage, the Qadiri order founded by him, his effects and works especially al-Fath al-Rabbani for it is the basic element of our study. Next, in the Second Chapter, his ishari interpretations to the Quranic verses in his al-Fath al-Rabbani are examined by gathering together under the headlines“the grade before ordinary people (before awam)”,“the grade of ordinary people (awam)”,“the grade of distinguished people (khawass)”,“the grade of more distinguished people (akhass al-khawass)”. It is aimed by this study to contribute to the comprehension of Abdulqadir al-Gaylani's explanations and interpretations to the Qur'anic verses through the mentioned degrees of Sufism in al-Fath al-Rabbani related to the points that Sufism gives importance in connection with the faith, morals, worship and treatment dimensions of the religionas well as recognising him.