Saha/kontrol mühendisi işe alımının analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ve MOORA yöntemiyle hibrit olarak gerçekleştirilmesi
Field/control engineer recruitment hybrid with analytical hierarchy process (AHP) and MOORA method
  1. Tez No: 699909
  2. Yazar: DERYA SENA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnşaat projelerinde saha/kontrol mühendisi; şantiye şefi sorumluluğunda çalışan, iş programına göre yapılacak imalatların malzemelerinin, ekipmanlarının, işgüçlerinin önlerinin açılmasını sağlayan, sahada yapılan imalatları başında durarak kontrol eden, günlük üretim ve kontrol raporları hazırlayan, proje ile aplikasyon uygunluklarının kontrollerini yapan, ölçümler/metrajlar hazırlayan ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmasını sağlayan teknik elemanlara verilen unvandır. Bir inşaat firmasında istihdam etmek üzere farklı adaylar arasından doğru bir saha mühendisi seçimi yapmak; İmalat kalitesini, projenin yapım süresini ve proje maliyetini direk olarak etkileyecektir. Bu yüzden saha mühendisi seçimi yapılırken birçok kriterin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu tip problemlerde seçimlerin doğru olarak yapılması, kriterlerin iyi belirlenmesi ile başlar. Bu çalışmada Düzce ilinde konut yapımında ihtisaslaşmış yapım firmalarının, saha mühendisi seçimlerinde kullanabilecekleri bir hibrit Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımının uygulanabilirliği ve performansı araştırılmıştır. Bunun için, saha mühendisi seçiminde hangi kriterlere daha fazla önem verildiğinin belirlenmesi amacı ile bir anket çalışması yapılmış ve Düzce ilinde konut projeleri gerçekleştiren inşaat firmalarına uygulanmıştır. Bu şekilde belirlenen kriterler yardımı ile en uygun adayın seçilmesi için farklı ÇKKV yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve MOORA yöntemleri; hem ayrı ayrı hem de birlikte uygulanmıştır. AHP ile hem sıralama yapılmış hem de MOORA yönteminde sıralama yapmak için kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Sonuçta bu uygulamaların performansları karşılaştırılmış; sektör profesyonellerine en uygun karar verme yaklaşımı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Sonuçta hem AHP hem MOORA yönteminde Aday 5 en uygun aday olarak seçilmiştir. Ayrıca hem yapım firmalarının hem de kontrol mühendisi adaylarının; böyle bir işe alım tercihi prosesinde başlıca kriterlerin neler olduğu ve bu kriterlerin birbirlerine kıyasla göreceli önem farklılıklarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Field/control engineer in construction projects; Working under the responsibility of the site chief, ensuring that the materials, equipment and workforce of the productions to be made according to the work schedule are cleared, controlling the productions made in the field by standing by, preparing daily production and control reports, checking the conformity of the project and the application, preparing the measurements / quantities and taking the occupational safety measures. It is the title given to the technical personnel who provide Choosing the right field engineer among different candidates for employment in a construction company; It will directly affect the production quality, the construction period of the project and the cost of the project. Therefore, when choosing a field engineer, many criteria should be considered. In this type of problems, making the right choices starts with determining the criteria well. In this study, the feasibility and performance of a hybrid Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach that can be used by construction companies specialized in housing construction in Düzce province in field engineer selection was investigated. For this, a survey study was conducted to determine which criteria are given more importance in the selection of field engineers and it was applied to construction companies that carry out housing projects in Düzce. Analytical Hierarchy Process (AHP) and MOORA methods from different MCDM methods in order to select the most suitable candidate with the help of the criteria determined in this way; applied both separately and together. Both sorting was done with AHP and criteria weights were determined for ranking in MOORA method. As a result, the performances of these applications were compared; Recommendations have been made to industry professionals regarding the most appropriate decision-making approach. As a result, Candidate 1 was chosen as the most suitable candidate in both AHP and MOORA methods. In addition, both production companies and control engineer candidates; In such a recruitment preference process, it has been tried to ensure that they have information about what the main criteria are and what the relative importance differences of these criteria are compared to each other.