Investigation of microbiological quality of organic fresh produce
Organik taze ürünlerin mikrobiyolojik kalitesinin araştırılması
  1. Tez No: 699938
  2. Yazar: SELEN ALKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HANDAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu projenin temel amacı gıda güvenliğine yönelik olarak; Organik meyve ve sebzelerin mikrobiyolojik kalite özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla İzmir ilindeki organik semt pazarlarından toplanan ürünlerde toplam mezofil aerob bakteri, maya küf, fekal koliform, Enterobacteriaceae, E.coli, E.coli O157:H7, L.monocytogenes ve Salmonella spp. analizleri yapılmış ve bu ürünlerin mikrobiyolojik kaliteleri belirlenmiştir. Sonuçlar, tüm sayımlar için CFU/g biçimindeydi. Tüm taze organik ürünlerin aerobic mezofilik bakteri sayıları 1,1x102 CFU/g ile 4x106 CFU/g arasında bulundu. En az aerobik mezofilik bakteri sayısı organik marulda bulundu. Koliform sayımları 3,89 log CFU/g ile 5,72 log CFU/g arasındadır. Ispanak örneğinde Escherichia coli O157:H7 bulundu. Organik taze ürün numunelerinde L. monocytogenes ve Salmonella spp. rastlanılmadı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this project is determination of microbiological quality characteristics of organic fruits and vegetables for food safety. For this purpose, total mesophilic aerobic bacteria, yeast and mold, fecal coliform, Enterobacteriaceae, E.coli, E.coli O157:H7, L.monocytogenes and Salmonella spp. analyzes were made in the products collected from the organic neighborhood bazaar in Izmir and the microbiological quality of these products was determined. Results were form in CFU/g for all counts. Aerobic mesophilic bacteria counts of all fresh organic produce were found between 1.1x102 CFU/g and 4x106 CFU/g. The smallest aerobic mesophilic bacteria counts found in organic lettuce. Coliform counts between 3x102 CFU/g and 5.3x105. In spinach sample, Escherichia coli O157:H7 was found. Organic fresh produce samples did not have any L. monocytogenes and Salmonella spp