Kat mülkiyeti hukukunda hâkimin müdahalesi
Judge's intervention i̇n the comdominium law
- Tez No: 699957
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şehirleşmenin beraberinde getirdiği sonuçlardan biri de kat mülkiyetinin yaygınlaşmasıdır. Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkân, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir. Bu çerçevede, bağımsız mülkiyet hakkına sahip olanlar, birlikte yaşamak zorunda oldukları diğer maliklere karşı bazı borç ve yükümlülükler ile yüklenir. Nitekim özel bir mülkiyet türü olan kat mülkiyeti, bu bağlamda birlikte yaşamak zorunda olanların hukukunu da teşekkül ettirmiştir. Gerek bağımsız bölümlerin gerek ortak yerlerin kullanımı hususundaki uyuşmazlıklara sıklıkla karşılaşılmaktadır. Söz konusu uyuşmazlıkların çözümü noktasında hâkimin müdahalesi bazen kaçınılmazdır. Çalışmamızın konusunu oluşturan“hâkimin müdahalesi”, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu m. 33'te düzenlenmiştir. İlgili hüküm gereğince, kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, ana taşınmazın bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebilir.
Özet (Çeviri)
One of the results which urbanization brings about is that condominium has spread. According to the Condominium Law No.634, independent property rights can be founded on parts of finished building that can be used alone and seperately like flat, apartment, work office, store, shop, cellar, storage etc. by owner or co-owners of the real estate. In this context, those who have independent property right take on some debts and obligations to other owners whom they have to live with. Finally in this case, the condominium law which is a kind of private propriety is also formed law of those who have to live together.Disputes on the use of both independent sections and common areas are encountered frequently. Judge's intervention is sometimes inevitable for the solution of these disputes.'Judge's intervention' which makes up main subject of our study is methodized in article 33 of the Condominium Law No.634. According to this article, if one of the condominium owner or someone who makes use of same building managed by condominiumconsistently based on lease agreement, right of residance or another reason fails to fulfill his/her debts and obligations, others may get harmed. Therefore, in this situation, condominium owner or owners who get harmed can demand judge's intervention by applying to the magistrade's court where the main property is located.