Şeyhülislam Sa'di Efendi'ye ait Amasya Beyazıt İl Halk Kütüphanesi 439 numarada kayıtlı Fetvâ Mecmuası'nın tahkik ve tahlili
The analysis and verification on Sheikh al-islam Sadi Celebi Effendi's journal of Fatwas Which is the registered book with the number 439 in The Puplic Library of Amasya
  1. Tez No: 590259
  2. Yazar: MEHMET NACİ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez XVI. yüzyıl Osmanlı şeyhülislâmlarından olan Sa'di Çelebi'nin Fetvâ Mecmûası'nın günümüz Türkçesine çevrilmesini, onun fetva verirken izlediği metodu, en çok kullanmış olduğu kaynakları ve bu dönemde en çok karşılaşılan problemleri açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi açıklanmıştır. Birinci bölümde, Sa'di Çelebi'nin hayatı ve eserleri kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Sa'di Çelebi'nin fetvaları klasik fıkıh baplarına göre tasnif edilmiş ve bu meyanda Kuduri'nin el-muhtasar'ı nazarı itibara alınmıştır. Eserde bulunan kapalı kısımlar, günümüz Türkçesiyle anlaşılabilir hale getirilmiştir. Arapça olan fetvaların tercüme ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca fetvalar tahlil edilerek, Hanefi mezhebinin klasik kaynaklarından ilgili fetvaların karşılığı bulunmuştur. Son bölümde ise, Sa'di Çelebi'nin fetvalarının tamamı, orijinal diline bağlı kalınarak latinize edilmiş ve günümüz insanının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed at translating the Journal of Fatwas of the XVI th century Ottoman Sheikh al-Islam Sa'di Çelebi into modern Turkish, and explaining the method he followed in giving Fatwas, his mostly used sources, and the most common problems of that era. This research was composed of an introduction and three chapters. In the introduction, it was explained what the research is about, the reason for writing and methods of the research. In the first chapter, it was shortly introduced the life and works of Sa'di Çelebi. In the second chapter, the fatwas of Sa'di Çelebi were classified according to the classical fiqh (islamic law) chapters and the Ottoman Turkish parts were made understandable in modern Turkish. The Fatwas in Arabic were translated into Turkish and expounded on them. In addition to analysis of all Fatwas, they were corresponded to the classical main source of Hanafi School. In the last chapter, all the fatwas of Sa'di Çelebi were written in the Latin Alphabet by providing their authentic translation and made available for today's human being.