Reklamlarda kadın imgesi: Son on yılda basın ilanlarında kadınlara yönelik reklamların göstergebilimsel analizi
The image of women in advertising: A semiotic analysis of advertisements for women in press advertisements in the last ten years
- Tez No: 700001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Reklamlar, belirli işletmeler aracılığı ile hedef kitle ile ürünü buluşturan iletişim aracıdır. Reklamcılığın amacı ürünleri hedef kitleye gösterebilmek ve satın almaya teşvik etmektir. Geçmişten günümüze kadar sanayileşmenin ve endüstrinin gelişimi ile reklamcılığın amacı ürün bilgisi vermek yerine, hedef kitlenin duygu ve arzularıyla ikna etmeye çalışmaktadır. Erkek egemen toplumun reklamlar üzerinde duygularını“kadın imgesi”kavramıyla gerçekleştirmektedir. Reklamlar üzerinde kadın psikolojinin de duyguları; reklamı yapılan ve sunulan imgeye benzeyebilmek, güzel olabilmek adınadır. Reklamcılığın kapitalist düşünceleri her bireyin duygu ve düşüncelerini farklı bilinçaltı yollar ile satın alınabilirliği arttırmasından geçer. Kadın imgeleri cinsel odaklı imalardan biçimlendirilip sunulmakla birlikte, reklamlarda kullanılan kadın imgelerinin ürün ile bir bağlantısı söz konusu değildir. Tez çalışmasında kadın bedeni ile erkek egemen güçler doğrultusunda iletilerin reklamlarda nasıl düşünüldüğüne ve konumlandırıldığına göstergebilimsel yöntemden yararlanılıp ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, reklamlarda kadın imgelerinin görsel göstergelerini gösterge, gösteren, gösterilen anlamlar araştırmaya destek olmuştur. Anahtar Kelimeler Reklam, İmge, Meta, Göstergebilim
Özet (Çeviri)
Advertising is a means of communication with the target audience and products with special services. The purpose of advertising can be bought to show it to the target audience. It is tried to struggle with the feelings and desires of the target and the feelings and desires of the industry's target. It is realized with the concept of“image of woman”on male-dominated advertisements. On the advertisements of women's psychology; Being advertised and able to look like the object is in a beautiful way. It goes through the heavy work of advertising, its affordability through emotional and contextual educational pathways. The images of women are not a matter of connection with the images of the words used in advertisements, together with the forms in the forms to be represented. In the thesis, how the messages are thought and positioned in advertisements in line with the female body and male-dominated forces is revealed by using the semiotic method. In this direction, the visual indicators of women's images in advertisements, the signifiers, the meanings that are shown, supported the research. Keywords Advertising, Image, Meta, Semiotic