Arteria carotis interna'nın petroz segmentinin mikrocerrahi anatomisi
  1. Tez No: 70002
  2. Yazar: AHMET SALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VII - ÖZET Arteria Carotis Interna' nın petroz segmentinin mikrocerrahi anatomisi, formalinle tesbit edilmiş 8 erişkin kadavrasında çift taraflı olarak, operasyon mikroskobu altında incelendi. Petroz segmentin ilişkili olduğu kemiksel, otolojik, vasküler ve nöral yapılar tanımlandı. Petroz segment, vertikal bölüm, genu ve horizontal bölümden oluşur. Vertikal bölümden karotikotimpanik arter, persistan stapedial arter ve persisten primitif otik arter, horizontal bölümden ise pterigoid (vidian) arter ve periostal arter doğar. Petroz segment, klasik olarak karotid kanalın eksternal orifisinden kavemöz sinüse kadar olan bölüm olarak tanımlanır. Son yapılan sınıflandırmada ise petroz segmentin, karotid kanalın eksternal orifisinden başlayarak kanalın internal orifisinde sonlandığı kabul edilmiş ve internal orifıs ile kavemöz sinüs arasındaki bölüme laserum segmenti denilmiştir. Petroz segmentin cerrahi ekspojuru ; geniş kafa tabanı neoplazmları ile Arteria Carotis Interna' nm servikal, petroz ve kavemöz segmentlerinin ve basilar arterin vasküler lezyonlarının cerrahisinde gereklidir. Bu cerrahi yaklaşımlarda, petroz segmentin tümü ya da sadece horizontal bölümü eksplore edilir. Horizontal bölümün tek başına ekstradural olarak eksplorasyonu için Glassock üçgeni tanımlanmıştır. Bu çalışmada, cerrahi yaklaşım şekillerine uygun olarak 4 kadavrada petroz segmentin tümü, 4 kadavrada ise sadece horizontal bölüm olarak eksplore edildi. Petroz apeksin drillenmesi sırasında petroz segmentin önemi gösterildi ve sonuçlar literatür ışığında tartışıldı. 37
Özet (Çeviri)
VIII -SUMMARY The microsurgical anatomy of petrous segment of Internal Carotid Artery was examined bilaterally under the operation microscope on eight adult cadavers fixed with formalin. The bony, otological, vascular, and neural structures related to petrous segment were defined. Petrous segment consists of vertical portion, genu and horizontal portion. Carotico tympanic artery, persistent stapedial artery and persistent primitive otic artery arise from the vertical portion ; pterygoid (vidian) artery and periostal artery arise from the horizontal portion. The petrous segment is classically defined as the part between the external orifice of carotid canal and the cavernous sinus. However in recent classifications it is agreed that the petrous segment begins at the external orifice of carotid canal and ends in the internal orifice, and the part between the internal orifice and cavernous sinus is called“lacerum segment”. The surgical exposure of petrous segment is required in the surgery of invasive skull base neoplasms, vascular lesions of cervical, petrous and cavernous segments of Internal Carotid Artery and basilar artery. In such surgical approaches, is explored either the whole petrous segment or only the horizontal portion. The term“Glasscock's triangle”was defined for the extradural exploration of horizontal portion alone. In this study, being convenient to the surgical approaches, on four cadavers the whole petrous segment and on the other four, only the horizontal portion was explored. The importance of petrous segment, while drilling the petrous apex was highlighted and the results were discussed with the review of literature. 38