Arteria Carotis Interna'nın dalları ve dağılımının dijital substraksiyon anjiografi ile incelenmesi
Evaluation of the branches of arteria carotis interna by digital substraction angiography
  1. Tez No: 70178
  2. Yazar: HAKAN ERGİN ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. TUNA KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada arteria carotis interna'nın dallanması ve bu dalların dağılımındaki varyasyonların dijital substraksiyon anjiografi tekniği ile değerlendirilmesi amaç edinilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Anjiografi Ünitelerinde, digital substraksiyon anjiografi görüntüleme sistemi kullanılarak 1994-1998 yılları arsında gerçekleştirilmiş olan 500 serebral anjiografi serisi incelenmiş. 500 serebral anjiografide, her iki tarafta toplam 1000 arteria carotis interna retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada özellikle arteria carotis interna'nın sinus cavernosus içerisinde yapmış olduğu sifon şekli ve bu bölgeden çıkan damarların dallanması ve dağılımları incelenip, oranları çıkartılmıştır. Elde edilen değerler, farklı araştırıcıların yapmış oldukları çalışmalarla karşılaştırılıp tartışılmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda elde edilen bilgilere göre özellikle arteria carotis interna'nın, sinus cavernosus içindeki seyri dekatlarda değişime uğruyor gibi görünmektedir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study is to evaluate the branches and their variations, of arteria carotis interna by digital substraction angiography. 500 cerebral angiographies, which were performed by using digital substraction angiography tecnique between 1994-1998, in angiography units of Ankara University Faculty of Medicine Department of Radiology and Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Radiology were evaluated. 1000 arteria carotis interna were studied from the double sides of 500 cerebral angiograms. The siphon form of arteria carotis interna was spesificly studied in this work, in addition to this the main branches and their variations were investigated and statistically analyzed. The findings are discussed with the other authors work. As a result, it shall be said that, the siphon form of arteria carotis interna has change with the decades. 42