Fransız ve Türk medeni yargılama hukuklarında temyiz mahkemesinin yapısı ve işlevi
The structure and function of the court of cassation in Turkish and French law
  1. Tez No: 700020
  2. Yazar: OZAN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Fransız ve Türk Temyiz Mahkemelerinin Yapısı ve İşlevini ve konu alan çalışmanın amacı, iki hukuk sistemindeki temyiz mahkemelerinin dayandığı esasları izah etmek, temyiz mahkemesinin karakteri ile ilgili ortaya çıkan tartışmalı noktaları değerlendirmektir. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde temyiz kanun yolunun ve temyiz mahkemelerinin tarihçesi ile temyiz kanun yolunun unsurları üzerinde durulmuştur. Fransız hukukunda kanun yolunun unsurları konusunda kabul edilen esaslar Türk hukuku için de ayrıca değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise temyiz mahkemelerinin yapısı incelenmiştir. Temyiz mahkemelerinin yapısı, mahkemelerin teşkilatı ve yapmış oldukları işlemler çerçevesinde ele alınmıştır. Bu noktada adli işlem kurumu üzerinde özellikle durulmuştur. Temyiz mahkemesinin bu işlemlerinin denetiminde, hukuki niteliğin tespiti ihtiyacı vurgulanmıştır. Diğer taraftan daireler hakkındaki düzenlemelerin insan hakları hukukuna uygun olup olmadığı ve dairelerin yargılamaları bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde temyiz yargılamasının konusu olan derece mahkemesi kararı ve temyiz sebepleri incelenmiştir. Bu bölümde öncelikle temyizin konusunu oluşturabilecek kararların hukuki niteliği ve temyiz sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümün ikinci kısmındaysa Türk ve Fransız hukuklarındaki temyiz sebepleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise temyiz mahkemesi kararı ve kararın normatif etkisi olan içtihat kurumu değerlendirilmiştir. Temyiz mahkemelerinin onama ve bozma kararları dışında usuli nitelikteki kararları da incelenmiştir. Temyiz mahkemesinin esasa ilişkin kararları bahsinde ise ayrı bir öneme sahip olan bozma kararının etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu noktada Fransız hukukunda bozmanın etkisinin düzenleyen kanuni düzenlemeler ayrıca tartışılmıştır. Temyiz mahkemesinin kararının normatif etkisi anlamına gelen içtihat kurumu ise dördüncü bölümün ikinci kısmında incelenmiştir. Çalışmada temyiz mahkemesinin şekli ve maddi esasları üzerinde durulmuş olup başlı başına ayrı bir tez konusu olarak nitelendirilebilecek olan temyiz müracaatı ve temyiz yargılaması konularına sınırlı olarak değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which deals with the structure and function of the courts of cassations, tries to introduce the theoretical essentials where the courts of cassations are based and assess the problematic points on the character of the courts of cassations. The thesis consists of four chapters. First chapter embraces the history of cassation, the courts of cassation and the principles of cassation. We emphasized the principles of cassation in French law in order to appreciate it for the Turkish system. In the second chapter we observed the structure of cassation courts. The structure of the Courts of Cassation contains the organization of the courts and the court acts. Especially acts of judicial administration has been assessed. Thesis put on emphasised on the need to ascertain the legal qualification of acts instituted by the courts for the possibility of legal control. In this chapter the provisions on the chambers of the court of cassation have been assessed in the framework of human rights. In the third chapter, the judgment of second degree court as the object of the cassation and the grounds for cassation were treated. In this chapter the judgments undergone at the cassation and its legal qualification were first of all appreciated. The openings of cassation in Turkish and French law have been discussed in the second part of this chapter. In the fourth chapter the judgment of the court of cassation and case law as the normative effect of the judgment were appreciated. Second, study appreciated the judgments on the merits and the decisions on the cassation court proceedings. In this part the subject which prevails is the effect of the cassation judgment. This important subject is treated respectively. And study particularly appreciated the provisions of French law on the effect of cassation. The case law which is the normative effect of the judgment of cassation is discussed in the second part of this chapter. The appeal in cassation and the jurisdiction of cassation which can be the subject of a thesis is partially appreciated in the study.