Blockchain technology: Its impact on energy efficiency and trade
Blok zinciri teknolojisi: Enerji verimliliği ve ticaretine etkisi
- Tez No: 700068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ETTEHADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Blockchain olarak bilinen dağıtık yapı teknolojisi, finans ve pazarlama, eğitim, sağlık, denetim, tedarik zinciri ve ayrıca enerji gibi farklı uygulamalar ve kullanım durumları için gelecek vadeden bir sistem olarak kabul edilir. Blok zinciri teknolojisi, güvenilir olmayan üyelerin herhangi bir yetkisi olmadan etkileşime girmeleri için dağıtık eşler arası bir ağ sağlamaktadır. Günümüzdeki enerji sektörü (geleneksel ve yenilenebilir) teknolojik olarak gelişmiş ve ilerlemiş durumdadır. Petrol ve doğalgaz endüstrisi günümüzde Büyük veri, nesnelerin interneti ve yapay zekadan faydalanmak amacıyla gelişmeye açık bir konumdadır. Bununla birlikte, enerji üretimini (verimliliğini), yönetimini, depolamayı ve ticaretini geliştirmek için bazı klasik köklü yöntemler bulunmasına rağmen blockchain bu geleneksel yöntemleri güncellemek için etkili bir yöntem olabilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada, enerji sektöründe karşılaşılan mevcut altyapı sorunlarını gidermek amacıyla blok zinciri teknolojisi uygulamasına ilişkin kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Şuanki enerji sektöründe enerji verimsizliği, CO2 emisyonu, enerji depolama, güvenlik, güvenilirlik ve ticaret sorunları çözülmesi gereken problemlerden bazılarıdır. Bu problemler kullanıcı talebine bağlı olarak sınıflandırılan merkezi geleneksel sistem, dağıtık ve merkezi olmayan blok zinciri teknolojisi ile değiştirilebilmektedir. Bu çalışma kapsamında, özellikle petrol ve doğalgaz endüstrisinde veri tabanı yönetimi, ticaret, düzenleme ve veri dönüşümü güvenliği gibi blok zinciri sisteminin uygulanabileceği ana alanlar sunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma ile blok zinciri teknolojisinin veri güvenilirliği, zaman ve maliyet verimliliği açısından önemini vurgulayarak sektöre ışık tutmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Distributed ledger technology, known as the blockchain, is considered a promising system for different applications and use cases such as finance and marketing, education, startups, healthcare, government, supply chain, and also energy. Blockchain provides a distributed peer-to-peer network for non-trusted members to interact with each, without existing any authority as a trusted agency. Nowadays, energy industries are technologically very developed and sophisticated. The oil and gas industry has been recently improved looking to utilize Big Data, the Internet of Things and Artificial Intelligence within its key processes and daily tasks. However, some classic long-established methods are still used to carry out enhance energy production (efficiency), management, demand response, storage, and trading. Blockchain can be an effective choice to update these traditional methods. This paper attempts to provide a review on the implementation of blockchain technology in the energy industry that faces some big problems with current infrastructure. Energy inefficiency, environmental concerns, energy storage, inequality, and its trading issues are some of these problems that need to be solved. The journey of energy from the source to the end-user consists of complicated distribution networks that takes consumer further away from the source. Energy efficiency loss, CO2 emission, damage equipment, reliability issues, and safety concerns could be the worst drawbacks during this journey. A centralized traditional system can be replaced by blockchain technology as a distributed, decentralized, and public ledger. This paper also discusses different types of blockchain classified depending on the user demand. Focusing on oil and gas industries, the main areas that blockchain can be applied such as database management, trading, regulatory, and security in data transforming are presented in the concept of this study. Therefore, this thesis provides a chamber of information shed light on the industry to recognize the benefits of using this technology regarding data reliability, time, and cost efficiencies.