Blok zincir teknolojisinin uluslararası ticaret bağlamında çevresel etkileri; Bıtcoın ve karbon ayak izi ilişkisinin bayesyen yöntem ile belirlenmesi
The environmental impacts of blockchain technology in the context of international trade; Determining the relationship between Bitcoin and carbon footprint using the bayesian method
- Tez No: 820683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZEKİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, blok zincir teknolojisinin uluslararası ticarete etkisinin uygulama alanları ve çevresel etkileri kapsamında incelenmesidir. Çevresel etkiler, blok zincir teknolojisine yeni blokların eklenmesi ve aynı zamanda güvenliğini sağlayan Bitcoin (BTC) madencilik sürecine ait seçilen değişkenlerin karbon emisyonuna etkileri kapsamında analiz edilmiştir. Madencilik faaliyetine ait seçilen değişkenler: Madenci verimliliği (eff), madenci gelirleri (rev), günlük çıkarılan toplam tedavüldeki BTC sayısı (tran), blok zincir teknolojisinde bir bloğun onaylanması için harcanan emeğin ölçüsü olan zorluk (difficulty) ve Bitcoin ağının gerçekleştirdiği tahmini kazım hızı (hashrate)'dır. Bayesyen VAR modeli kurularak gerçekleştirilen tahmin sonuçlarına göre; BTC CO2 emisyonunu anlamlı olarak etkileyen değişkenler kendisi ve zorluk olarak belirlenmiştir. Diğer değişkenler ise tek başına BTC CO2 emisyonunu anlamlı olarak etkilememektedir. Madencilik faaliyeti amacı ile kullanılan cihazlar ve sistemde yer alan madenci sayıları zorluk değerinin artmasında etkili faktörlerdir. Bitcoin madencilerinin enerji kaynaklarının ağırlıklı kısmının fosil yakıtlara dayalı olarak sağlandığı düşünüldüğünde zorluğun artışı madencilerin daha fazla enerji tüketmesine ve karbon emisyonunun artmasına neden olacaktır. Blok zincirin çevresel etkilerinin azaltılması amacı ile daha verimli madencilik cihazlarının kullanılması, yeni algoritmalar ve yöntemlerin tercih edilmesi ile enerji tasarrufu sağanabilecektir. Ayrıca gelecekte geleneksel enerji kaynaklarına göre daha düşük maliyetli, yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneş ve rüzgar enerjisinin blok zincir teknolojisinde daha yaygın olarak kullanımı fosil yakıtlar gibi çevreye zararlı emisyonların azalmasına yardımcı olacak alternatif yaklaşımlardan biridir.
Özet (Çeviri)
The present study was intended to explore blockchain technology regarding relevant application areas and environmental impacts within international trade. We traced the ecological impacts of the mentioned technology through the data of carbon dioxide (CO2) emission data pertinent to Bitcoin (BTC) mining-related variables that ensure the addition of new blocks to the blockchain as well as its security: miner efficiency (eff), miner revenues (rev), the total number of BTC mined daily in circulation (tran), difficulty as a measure of the effort to validate a block in blockchain technology (difficulty), and estimated hash rate by the BTC network (hash rate). Our estimation findings of the Bayesian Vector Autoregression (BVAR) model showed that BTC itself and difficulty significantly affect BTC CO2 emissions but that the other mentioned variables did not significantly predict the emission values. The devices deployed in mining activities and the number of miners with the system contribute to the difficulty value. Given that most BTC miners rely on fossil fuels as energy sources, an inflated difficulty is thought to lead miners to deplete more energy and, thus, increase CO2 emissions. Overall, deploying more efficient mining devices with novel algorithms and methods is more likely to bring energy savings for environmental concerns. In addition, the widespread utilization of lower-cost, renewable, and clean energy sources (e.g., solar and wind energy) in blockchain technology may be an alternative approach that will help reduce the detrimental environmental impacts of fossil fuels.