Sağlıklı bireylerde çevresel faktörlerin solunum kas enduransı testi sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of environmental factors on respiratory muscle endurance test results in healthy individuals
  1. Tez No: 700070
  2. Yazar: CANER ACARTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Müzik, Physiotherapy and Rehabilitation, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevresel uyarılar kişiyi duygusal ve fiziksel olarak olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, çevresel faktörlerden müziğin, solunum kas endurans testleri sırasında kullanımının etkisi araştırıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 24,042,88 yıl olan 24 sağlıklı olgu alındı. Solunum fonksiyon testi, solunum kas kuvveti ölçümü, solunum kas enduransı testleri, artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT), Uluslararası Fiziksel Aktivite Düzeyi Sorgulama Anketi uygulandı. Olguların dinlemeyi en çok tercih ettikleri motivasyonel ve yavaş tempolu parçalar, doldurdukları forma göre belirlenip, sabit iş yükü (SİY) ve artan iş yükü (AİY) solunum kas endurans testlerinde sıraları randomize edilerek dinletildi. SİY solunum kas enduransı testinde kişinin maksimum inspiratuar basıncının (MIP) % 60'ı kullanıldı. AİY testinde % 20 MIP ile başlayıp her iki dakikada artışlarla % 100 MIP'e ulaşılan test protokolü kullanıldı. Olguların fiziksel aktivite düzeyleri ile solunum kas enduransı skorları arasında bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Environmental stimuli can affect the person emotionally and physically, positively or negatively. In this study, the effect of music during respiratory muscle endurance tests was investigated. Twenty-four healthy subjects, mean age of 24.042.88 years, were included in the study. Pulmonary function test, respiratory muscle strength assessment, respiratory muscle endurance tests, incremental shuttle walk test (ISWT), and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were used in our assessments. The preferred songs of the individuals were determined according to the form they filled in. Individuals listened to their self-selected songs in the constant workload and incremental workload respiratory muscle endurance tests (CWRMET and IWRMET, respectively). Test orders were randomized. Each subject performed both tests with no music, motivational music and slow tempo music. In the CWRMET, 60% of the subject's maximum inspiratory pressure (MIP) was used. In the IWRMET, we used a protocol that starts with 20% MIP and reaches 100% MIP with increments every two minutes. No correlation was found between the subjects' physical activity levels and respiratory muscle endurance scores (p>0,05).