Eski Türklerde sosyal hayata dair uygulamalar ve gelenekler (İslami devirlere kadar)
Social life practices and traditions of archaic Turks ( till Islamic era )
- Tez No: 700071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk topluluklarının henüz İslamla tanışmadığı dönemlerde sosyal hayatlarında ne gibi gelenek ve ritüellere sahip olduğunu araştırmak ve bunların Türk sosyal yaşamındaki yerini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın hazırlanması sürecinde dönemin mevcut sözlü ve yazılı yerli kaynakları, duvar resimleri ve heykeller üzerine yapılmış çalışmalar ve yabancı kaynakların çevirilerinden faydalanılmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi ile kaynaklardan hareketle tespit edilen bilgiler tutarlılık bakımından incelenerek bir araya getirilmiş ve farklı başlıklar altında değerlendirilerek içerik meydana getirilmiştir. İlk olarak birincil kaynakların kullanımı tercih edilmiş olup farklı bakış açısı ve değerlendirmelerin tespiti için de ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Çalışmanın neticesinde tüm Türk topluluklarında ortak gelenek ve ritüeller olduğu gibi coğrafya değişiminden kaynaklı ya da başka kültürlerle etkileşim neticesinde meydana gelmiş farklı uygulamaların da varlığı dikkat çekmektedir. Çok eski devirler itibariyle varlığı tarihi kaynaklarca tespit edilmiş geleneklerin büyük kısmının günümüzde de kimi Türk toplulukları arasında yaşaması, Türk toplulukları için geleneğin oldukça kuvvetli olduğunun bir göstergesidir. Aynı zamanda eski Türklerin sosyal hayatının bir parçası olan gelenek ve uygulamaların büyük kısmının Türk hakanları tarafından da tatbik edilmesi, bu geleneklere hem halkın hem de yönetim kesiminin oldukça bağlı olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the variety of traditions and rituals of Turkish communities' social lives before being familiar with Islam and to determine their place in today's Turkish social life. During the preparation of the research, we used the available oral history and written references of the time also resources of other languages, and studies on wall paintings and sculptures. In this study, the information determined from the sources has been examined and collected in terms of consistency by the method of content analysis. There are multiple headings for the content evaluation. In the first place, it is preferred to review primary sources. Secondary sources are used to identify diverse perspectives and evaluations. As a result of the study, it is significant that there are common traditions and rituals in all Turkish communities, as well as the existence of different customs emerging from the geography changes or interaction with other cultures. The fact that most of the traditions whose existence was confirmed by historical sources in ancient times still live among some Turkish communities is an indication that the tradition of Turkish communities is quite strong.Simultaneously, the custom of many traditions and rules that are part of the social life of the ancient Turks by the Turkish khans shows that the people and the government are thoroughly committed to these traditions