Premenstrüel disforik bozuklukta gevşeme eğitiminin yeti yitimi, aktivite performansı, ruhsal durum ve yaşam kalitesine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of relaxation training on disability, activity performance, mental state and quality of life in premenstrual dysphoric disorder
  1. Tez No: 700072
  2. Yazar: HURİ ŞEYMA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE EKİCİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma premenstrüel disforik bozuklukta (PMDB) gevşeme eğitiminin premenstrüel semptomlar, yeti yitimi, okupasyonel performans, ruhsal durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Altmış üç PMDB'li kadının tamamladığı çalışmada, randomize olarak 33'ü tedavi almazken, diğer 30'una haftada 3 kez, 4 hafta boyunca gevşeme eğitimi verilmiştir. Katılımcıların premenstrüel semptomları aybaşı öncesi belirtileri tarama gereciyle, yeti yitimi Sheehan yeti yitimi ölçeğiyle, okupasyonel performansı Kanada aktivite performans ölçümüyle, ruhsal durumu hastane anksiyete ve depresyon skalasıyla, yaşam kalitesi Nottingham sağlık profiliyle değerlendirilmiş olup ilk ve son değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, gevşeme grubunun premenstrüel semptomları (p=0.001), yeti yitimi (p=0.001), sırasıyla okupasyonel performansı ve okupasyonel memnuniyeti açısından bakıldığında“ev idaresi (p=0.001, p=0.001), okul (p=0.014, p=0.024), kişisel bakım (p=0.026, p=0.026), sessiz rekreasyon (p=0.023, p=0.024), aktif rekreasyon (p=0.014, p=0.016), sosyalleşme (p=0.015, p=0.011)”alanlarında, ruhsal durumu (p=0.001) ve yaşam kalitesinde (p=0.001) anlamlı düzeyde iyileşme görülmüştür. Kontrol grubunda aktif rekreasyonun okupasyonel performans (p=0.011) ve memnuniyet (p=0.014) puanları ve yaşam kalitesinin“emosyonel reaksiyonlar (p=0.049), fiziksel aktivite (p=0.026), toplam (p=0.023)”parametrelerinde kötüleşme görülürken diğer tüm parametrelerde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bu bulgular ışığında gevşeme eğitiminin olumlu etkileri nedeniyle, PMDB tedavisine dahil edilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Buna rağmen, bu yaklaşımın uzun dönem takibinin yapıldığı ileri çalışmalarla desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of relaxation training on premenstrual symptoms, disability, occupational performance, mental status and quality of life in premenstrual dysphoric disorder (PMDD). In the study completed by sixty-three women with PMDD, 33 randomly not received any training, while the other 30 received relaxation training 3 times a week for 4 weeks. The premenstrual symptoms of the participants were evaluated with the Premenstrual Symptoms Screening Tool, disability with the Sheehan Disability Scale, occupational performance with the Canadian Occupational Performance Scale, mental status with the Hospital Anxiety and Depression Scale, and quality of life with the Nottingham Health Profile, and their first and last values were compared. As a result, a significant improvement in the relaxation group was observed in the premenstrual symptoms (p=0.001), disability (p=0.001), in areas of“household management (p=0.001, p=0.001), school (p=0.014, p=0.024), personal care (p=0.026, p=0.026), quiet recreation (p=0.023, p=0.024), active recreation (p=0.014, p=0.016), socialization (p=0.015, p=0.011)”in terms of occupational performance and occupational satisfaction, respectively, and also in mental status (p=0.001) and quality of life (p=0.001). There was worsened in the control group in areas of active recreation in the occupational performance (p=0.011) and occupational satisfaction (p=0.014) and in the parameters of“emotional reactions (p=0.049), physical activity (p=0.026), total (p=0.023)”in the quality of life while no significant difference was found in all other parameters in the study. In the light of these findings, it is thought that it would be beneficial to include relaxation training in the treatment of premenstrual disorder because of its positive effects. Despite these, there is a need for further studies which a long-term follow-up of relaxation training.