Aileleri suça bulaşan ergenlerde psikodramanın şiddet eğilimi ve sosyal uyuma etkisi
The effect of psychodrama on violence tendency and social adaptation in adolescents whose families have been criminalized
  1. Tez No: 700125
  2. Yazar: ÇAĞLAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK, PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Psikodramanın aileleri suça bulaşan ergenlerin şiddet eğilimi ve sosyal uyum üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma öntest-sontest yarı deneysel tasarımda gerçekleşti. Çalışma grubu 12-14 yaş arasında olan 16 ergenden (8 kontrol-8 deney oluştu. Çalışma için Gaziosmanpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nden ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'ndan izin alındı. Araştırma, Mart – Mayıs 2019 tarihleri arasında, toplam 10 oturum olarak yapıldı. Katılımcılara veri toplama aracı olarak Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçekleri, Saldırganlık Ölçeği ve Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Veriler Statistical Package for the Social Sciences 25.0 paket programıyla analiz edildi. Psikodrama sonrası Sürekli Öfke Ölçeği ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği'nin alt boyutları olan öfke içe vurum, öfke dışa vurum ve öfke kontrol puanlarında deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı değişim meydana gelirken kontrol grubunda anlamlı bir değişim olmadığı bulundu. Saldırganlık Ölçeği ve alt boyutları olan fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, öfke, düşmanlık, dolaylı saldırganlık puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu saptandı. Psikodrama sonrası her iki grubunda sosyal uyum ölçek puanlarında artış olmakla birlikte, deney grubunun puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu bulundu. Sonuç olarak çalışmada, psikodramanın ailesi suça bulaşan ergenlerin şiddet eğilimini azalttığı ve sosyal uyum becerilerinde artış sağladığı bulundu. Toplum ruh sağlığı ve çocuk ergen ruh sağlığı hemşirelerinin psikoterapi eğitimleri alarak, dezavantajlı ergen grupları için okul ve ailelerle işbirliği içerisinde danışmanlık yapması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pretest-post test quasi-experimental design which was aimed to examine the effect of psychodrama on the tendency of violence and social adjustment of adolescents whose families have been criminalized. The study group was composed of 16 adolescents (8 Control Group-8 Experimental group) between the ages of 12-14. Permission for the study was obtained from Gaziosmanpaşa Public Education Center Directorate and Health Sciences University Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital Ethics Committee. The study was conducted between March and May 2019, in 10 sessions in total. Trait Anger and Anger Expression Style Scales, Aggression Scale, Social Adaptation Self-Assessment Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences 25.0 package program. After the psychodrama, a statistically significant change occurred in favor of the experimental group in the subscales of the Trait Anger Scale and Anger Expression Scale, which are anger introversion, anger expression, and anger control, while there was no significant change in the control group. A statistically significant decrease was found in favor of the experimental group in the physical aggression, verbal aggression, anger, hostility, and indirect aggression scores of the Aggression Scale and its subscales. Although there was an increase in social adaptation scale scores in both groups after psychodrama, it was found that the scores of the experimental group were significantly higher than the control group. As a result, it was found in the study that psychodrama reduced the tendency to violence of adolescents whose families were involved in crime and increased their social adaptation skills. It is recommended that community mental health and child adolescent mental health nurses take psychotherapy training and provide counseling for disadvantaged adolescent groups in cooperation with schools and families.