Fitness merkezine düzenli gelen bireylere uygulanan power plate ve bosu egzersizlerinin denge gelişimine etkisi
The effect of power plate and bosu exercises applied to individuals regularlyvisiting the fitness center on balance development
  1. Tez No: 700134
  2. Yazar: SELAMİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fitness Merkezine Düzenli Gelen Bireylere Uygulanan Power Plate ve Bosu Egzersizlerinin Denge Gelişimine Etkisi Amaç: Fitness merkezine düzenli gelen bireylere uygulanan power plate ve bosu egzersizlerinin denge gelişimine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın çalışma grubu, fitness merkezine düzenli gelen 18-35 yaş aralığında 40 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Gönüllü olarak çalışmaya katılan katılımcılar tesadüfi yöntemle 10'ar kişilik 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar, 10 kişi power plate deney, 10 kişi power plate kontrol ve 10 kişi bosu deney, 10 kişi bosu kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma gruplarına boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, alt-üst ekstremite uzunluk, Y Denge, Fonksiyonel Uzanma ve Flamingo test ölçümleri yapılmıştır. Deney gruplarına, haftada 3 gün, günde bir saat olarak toplam 12 hafta çalışmalar yapılmıştır. Kontrol grubu 12 hafta süre ile uygulamaların dışında tutulmuştur. Elde edilen verilerin çözümlemesi SPSS 21.0 paket programında yapılmıştır. Verilere ait tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış ve normallik testi uygulanmıştır. Grupların kendi içindeki ön test-son test karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, gruplar arası karşılaştırma için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada, deney gruplarında vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, Y Denge, Fonksiyonel Uzanma ve Flamingo son test ortalama sonuçları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Bosu ve power plate kontol grupları ön test ile son test ortalama sonuçları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Power Plate and Bosu Exercises Applied to Individuals Regularly Visiting the Fitness Center on Balance Development Objective: This is the study of the effect of power plate and bosu exercises on balance development, applied to individuals who come to the fitness center regularly. Method: The study group of the research consists of 40 male participants between the ages of 18-35 who regularly come to the fitness center. Participants who participated in the study voluntarily were randomly divided into 4 groups of 10 people. These groups consist of 10 person power plate test subject, 10 person power plate control group and 10 person bosu test subject, 10 person bosu control group. Height, body weight, body fat rate, lower extremity length, upper extremity length, Y Balance, Functional Reaching and Flamingo test measurements were applied to the participants. The test subject groups were studied 3 days a week, one hour a day, for a total of 12 weeks. Control group was excluded from the applications for 12 weeks. The analysis of the obtained data was made in SPSS 21.0 package program. Descriptive statistics of the data were calculated and normality test was applied. Wilcoxon Signed Ranks Test was used for pre-test and post-test comparisons among groups, and Mann Whitney U test was used for comparison between groups. Results: In our study, statistically reasonable differences were found between the mean results of body weight, body fat rate, Y Balance, Functional Reaching and Flamingo post test in the subject groups (p0.05). No statistically reasonable difference were found between the pre test and post test mean results of Bosu and Power Plate control groups (p>0.05).