Farklı kültürlerin ormancılık politikaları üzerine etkileri (Kolombiya ve Türkiye örneği)
The effects of different cultures on forestry policies (Colombia and Turkey example)
  1. Tez No: 700203
  2. Yazar: JOHANA ISABEL PEREZ PEREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye ve Kolombiya, coğrafi konumları nedeniyle birbirinden tamamen farklı iki kültürdür. Bu araştırma ile birbirinden tamamen farklı özelliklere sahip iki kültürün (ülkenin) kendine özgü koşullarının ormancılık politikaları üzerine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye, Avrupa ve Asya arasında kuzey yarım kürede, Kolombiya ise Güney Amerika'nın Ekvator bölgesinde yer almaktadır. Bu araştırma için kullanılan metodoloji niteldir. Bu araştırmada, literatürden, devlet kurumlarından, uluslararası kuruluşlardan veri bankalarından bilgi toplanmıştır. Her ülkenin orman mevzuatı, ormanları ve sosyo-kültürel yönleri karşılaştırıldığında, ormancılık politikalarının bütün bunların bir sonucu olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Türkiye çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yorgun bir coğrafyadır. Ormanları yüzyıllardır bir insan baskısına maruzdur. Buna karşın orman kaynaklarını yönetmek konusunda önemli deneyimleri olmuştur. Köklü kurumsal yapılara sahiptir. Buna karşın Kolombiya çok daha zengin orman kaynakları vardır. Orman ve biyolojik çeşitlilik açısından küresel ölçekte önemi vardır. Ancak bu zenginliği yönetmek konusunda yeterince mahir değildir. Ormanlar üzerinde mutlak bir devlet hakimiyeti gözlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey and Colombia are two completely different cultures due to their geographical location. This research has been aimed at exposing the effects of the unique conditions of two countries with completely different characteristics on forestry policies. Turkey is located in the northern hemisphere between Europe and Asia while Colombia in the Equatorial region of South America. The methodology used for this research is qualitative. In this research, the information was collected from the literature, government agencies, and data banks from international organizations. The forest legislation, forests and socio-cultural aspects of each country were compared, it showed that forestry policies emerged as a result of the following aspects: Turkey has hosted many ancient civilizations, it is a tired land. Its forests have been subjected to human oppression for centuries, however, Turkey has significant experience in managing forest resources, it has deep-rooted institutional structures. In contrast, Colombia is a much richer country in terms of forest resources, however, it is not skilled enough to manage this wealth. There is no absolute state dominance over the forests.