Tam dişsiz hastalarda farklı protetik tedaviler sonrası, beslenme durumu ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and oral HEALTH-related quality of life after different prosthetic treatments in complete edentulous patients
- Tez No: 700205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAŞAĞAOĞLU DEMİREKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Dişsizliğin beslenme ve ağız sağlığı durumu üzerindeki etkisi önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tam dişsizliğin tedavisinde geleneksel tam protezler, implant destekli hareketli protezler ve implant destekli sabit protezler kanıta dayalı uygulanan tedavi seçenekleridir. Protez kullanan bireylerde işlevsel problemler, hastalıklar, beslenme yetersizliği fizyolojik ve psikososyal sorunlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı yaşam kalitesi ve beslenme sağlığından ödün verilebilir. Bu çalışmadaki amacımız, geleneksel tam protezler, implant destekli hareketli protezler ve implant destekli sabit protezler ile tedavi edilen tam dişsiz hastaların hasta memnuniyetleri, ağız sağlığı ile ilgili yaşam kaliteleri ve beslenme durumlarını değerlendirmek ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Protetik Diş Tedavisi Kliniği'nde tedavisi en az 6 ay önce tamamlanmış tamamen dişsiz yaşları 40 ile 90 arasında değişen, 49 kadın, 91 erkek toplam 140 hasta dahil edildi. Hastalar geleneksel tam protez (TP), implant destekli overdenture protez (OP) ve implant destekli sabit protez (İDSP) olarak 3 gruba ayrıldı. Ağız Sağlığı Etki Profili (OHİP-14), Ağız Sağlığı ile İlişkili Yaşam Kalitesi-Birleşik Krallık (OHQoL-UK) anketleri ile ağız sağlığı ile ilgili yasam kaliteleri ölçüldü, Mini Nütrisyonel Anket- Kısa Form (MNA-SF) ile de hastaların beslenme durumları analiz edildi ve elde edilen parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm bulgular değerlendirildiğinde implant destekli sabit protezler ile tedavi edilen grubun ağız sağlığına ilişkin yaşam kalitesi ve beslenme durumu geleneksel tam protez ve implant destekli sabit protez grubuna göre daha yüksek seviyede bulundu. Bununla birlikte implant destekli sabit ve hareketli tedavilerin geleneksel tam protez tedavisine göre hasta memnuniyeti, yaşam kalitesi ve beslenme durumu üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu belirlendi. Sonuç: Tam dişsiz hastalarda protetik tedavi planı yapılırken dental implantlardan destek alınması, protezlerin stabilite ve retansiyonuna olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bu durum hasta memnuniyetini, proteze adaptasyonu ve beslenmeyi destekleyerek, kişinin yaşam kalitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The impact of edentulism on nutritional and oral health status is an important public health issue. Conventional complete dentures, implant-supported removable dentures and implant-supported fixed dentures are evidence-based treatment options in the treatment of complete edentulism. Quality of life and nutritional health may be compromised due to various reasons such as functional problems, diseases, nutritional deficiency, physiological and psychosocial problems in individuals using prostheses. Our aim in this study is to evaluate patient satisfaction of completely edentulous patients treated with conventional complete dentures, implant-supported removable dentures and implant-supported fixed dentures, oral health-related quality of life and nutritional status and to compare the effects on quality of life. Materials and methods: In this study, total of 140 patients involved, 49 female and 91 male, aged between 40 and 90 who were completely edentulous and treated at least 6 months ago in the Prosthetic Dentistry Clinic. Patients were divided into 3 groups as conventional complete denture (TP), implant supported overdenture (OP) and implant supported fixed prosthesis (IDSP). By Oral Health Impact Profile (OHIP-14), Oral Health-Related Quality of Life-United Kingdom (OHQoL-UK) questionnaires oral health-related quality of life was measured and by Mini Nutritional Questionnaire-Short Form (MNA-SF) patients' nutritional status was analyzed and obtained parameters were compared. Results: When all findings were evaluated, the oral health-related quality of life and nutritional status of the group treated with implant-supported fixed dentures were found to be higher than the conventional complete denture and implant-supported fixed prosthesis group. In addition, it was determined that implant-supported fixed and removable treatments had positive effects on patient satisfaction, quality of life and nutritional status compared to conventional complete denture treatment. Conclusion: Support from dental implants while making a prosthetic treatment plan in edentulous patients will contribute positively to the stability and retention of the prosthesis. This will increase the quality of life of the person by supporting patient satisfaction, adaptation to the prosthesis and nutrition.