Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerin COVID-19 salgını ile ilgili algılarının duygusal zeka düzeyleri ile olan ilişkisi
The relationship between the perceptions of the COVID-19 pandemic and the emotional intelligence levels of children and adolescents diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 700228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış çocuk ve ergenlerin Duygusal Zeka düzeyleri bakımından sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve Duygusal Zeka ile Covid-19 Salgınına ilişkin algıları arasında olası bir ilişkinin bulunup bulunmadığının araştırılması planlanmıştır. Yöntem: Katılımcılar, Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne ya da özel bir psikolojik danışmanlık merkezine başvurmuş DEHB tanısı alan ve almayan 7-12 yaş arası toplam 47 çocuk ve ergen ile onların ailelerinden oluşmuştur. Araştırılması amaçlanan bilgiler Sosyodemografik Bilgi ve Onay Formu, Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği, Sürekli ve Durumluk Kaygı Ölçeği, Covid-19 Salgını Algısı Envanteri, Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM- IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Yenilenmiş Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği, Salgınların Psikolojik Boyutları Ölçeği, Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile elde edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre; kontroller ile kıyaslandığında DEHB tanısı olan çocuk ve ergenlerin Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (rho=-.515,p
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to compare children and adolescents diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) with healthy controls in terms of emotional intelligence levels and to investigate whether there is a possible relationship between emotional intelligence and their perceptions of the Covid-19 pandemic. Method: 47 children and adolescents aged between 7 and 12, diagnosed with ADHD or without ADHD, and their families were included in this study. Participants who admitted to the Acıbadem Altunizade Hospital Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic or a private psychology counseling center were invited to participate. The data was collected by Sociodemographic Information and Consent Form, Bar-On Emotional Quotient Inventory, State-Trait Anxiety Scale, Covid-19 Epidemic Perception Scale, DSM-IV-Based Screening and Evaluation Scale for Conduct Disorders in Children and Adolescents, Revised Conners Parent Rating Scale, the Psychological Dimensions of Epidemics Scale, the Covid-19 Fear Scale, and the Beck Anxiety Scale. Results: According to the results of the study, a significant difference was found in the Bar-On Emotional Quotient Inventory and State-Trait Anxiety Scale scores of children and adolescents diagnosed with and healthy controls (rho=-.515,p