Online ve yüz yüze ortamda yapılan sesletim değerlendirmesinin güvenirliğinin karşılaştırılması
Comparison of the reliability of the assessment of articulation in online and in-person settings
- Tez No: 700229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuk popülasyonunda en sık görülen ve klinik alanda en yoğun hizmet verilen dil ve konuşma bozukluklarından bir tanesi konuşma sesi bozukluğudur. Ancak ülkemizin halen bazı bölgelerinde yeterli sayıda dil ve konuşma terapistinin (DKT) olmaması, ulaşımda yaşanan sorunlar, salgın hastalıklar gibi nedenler klinik ortamdaki değerlendirme ve terapi hizmetlerine erişimi kesintiye uğratmaktadır. Bu durumda tele-terapi, klinik ortamda verilen hizmetlere önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, online ortamda yapılan sesletim değerlendirmesinin güvenirliğinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, online ve yüz yüze ortamda yapılan sesletim değerlendirmeleri tüm olasılıklarda karşılaştırılmıştır. Çalışmaya sesletim-sesbilgisel bozukluk tanısı alan 4-11 yaşları arasındaki 34 çocuk katılmıştır (Yaşort =6,9, SS= 1,7). Çalışmada, 4 yüksek lisans öğrencisi DKT ve bir deneyimli Dr. DKT değerlendirici olarak rol almıştır. Çocukların sesletim becerilerinin değerlendirilmesinde SST'nin Sesletim Alt Testi (SET) kullanılmıştır. Çalışma iki aşamadan meydana gelmiştir. İlk aşamada DKT'lerin yüz yüze ortamda 7 çocuğa yaptıkları değerlendirmelerin uyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common speech and language disorders in the pediatric population and the most frequently served in the clinical field is speech sound disorders. However, in some regions of our country, the lack of sufficient number of speech and language therapists (SLTs), problems in transportation, pandemics interrupt access to assessment and therapy services in the in-person settings. Therefore, telepractice emerges as an important alternative to the services provided in the in-person services. The aim of this study is to research the reliability of the online assessment of articulation. Accordingly, assessment of articulation made online and in the in-person settings were compared in all probabilities. Thirty-four children aged 4 to 11 years who were diagnosed with articulation-phonological disorder participated in the study (mean age=6,9, SD=1,7). 4 graduate student SLTs and one experienced PhD. SLT took part as raters in the research. The Articulation Subtest (SET) of the SST was used to assess the children's articulation skills. The study consisted of two stages. In the first stage, the consistency of the assessments of SLTs on 7 children in the in-person setting was examined.