كشف الحقائق وشرح الدقائق من تفسير كلام الله العزيز للامام برهان الدين النسفي (ت687هـ) من اول سورة الجمعة الى اخر سورة التحريم (دراسة وتحقيق)
İmam Burhanelddin Elnasfi'nin (T:687 H) Cuma suresinin başlangıcından Eltahrim suresinin sonuna kadar Aziz Olan Allah'ın Kelamının tefsirinde gerçekleri ortaya çıkarmak ve detayları açıklamak. (Çalışma ve Soruşturma)
- Tez No: 700240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde, İslam'ın tanınmış önemli ilmi şahsiyetlerinden birisi olan Burhaneddin en-Nesefi'nin (687 h.) hayatı ve onun eseri olan Keşfü'l-Hakaik ve Şerhu'd-Dekaik min Tefsir Kelamullahi'l-Aziz ele alınmıştır. Yüksek bir kıymete sahip olan bu eser, bize müellifin büyük ilmi seviyesini, enNesefi'nin bu tefsirinde takip ettiği objektif yöntemi ve onun İmam er-Razi'nin tefsirini ve ihtisarını tehzip etmedeki yöntemini göstermektedir. Keşfü'l-Hakaik tefsirinde, lügavi manalardan ve Hz. Peygamberin hadisleri ve müellifin selefi olan müfessirlerin sözlerinden istifade edilmiş olmasının yanı sıra kelam ve felsefe gibi ilimlere de büyük önem verilmiştir. Bu çalışmada, yetenekleri nispetince istifade etmeleri için araştırmacıların öncelerine koymak maksadıyla bu eserin bazı bölümleri tahkik edilmiş ve etraflıca açıklaması yapılmıştır. Tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, iki ana başlıktan oluşmaktadır; birinci başlıkta Burhaneddin en-Nesefi'nin hayatı ele alınmış, ikinci başlıkta ise enNesefi'nin tefsiri, bu tefsirin ona nisbet edilmesinin araştırılması, tefsirinde kullanmış olduğu yöntemi ve diğer tefsirlerden ayrışan özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, tefsirin Cuma Suresi'nden Tahrim Suresine kadarki kısımların metinlerine yer verilmiştir. Metni ilmi bir yöntemle tahkik ettik. Metin merkezli bir yaklaşımı takip ettik ve el yazmasında yer alan ayet, hadis, sözler, şiirler ve yine el yazmasında geçen tanınmış kimselerin hayatlarını tahriç ettik. Daha sonra açıklama ve şerhe ihtiyaç duyan bazı metinleri yorumladık. Ardından bu tefsiri diğerlerinden ayıran incelikleri ve yenilikleri üzerinde durduk. Ardından ayrıntılı bir fihristle tezi bitirdik.
Özet (Çeviri)
This comment is very important as it shows us the extent of the author's great scientific level and shows us in this commentary the objective approach drawn by Al-Burhan Al-Nasfi and his detailed method and abbreviation for refining Imam Al-Razi's interpretation. In addition to his interest in the linguistic situation and the meanings taken from the words of the Prophet and the words of the translators who preceded him, he is characterized by her interest in the science of speech, philosophy and other Sciences. This study relied on doing some of the scientific research of this book and obviously coming out in a new and clear way and giving it into researchers so they could make use of it as much as possible. I divided this thesis into two parts: First: the academic part, which consists of two parts: First Part: The life of al-Burhan al- Nasfi and what it has to do with it. Second part: the success of its interpretation and attribution, and its approach to interpretation, and what distinguishes it from other interpretations. Second is the Tafsir Text: (He revealed the facts and explained the details of the interpretation of Allah's words Dear Imam Burhan Al-Din al- Nasfi (T. 687 h) from the first surah of Friday to the last Surah al-tahrim) so I reached the scientific research text، I followed a method based on finding the details and creations of the Verses, Hadiths, influences, poems, sayings and biographies of famous researchers mentioned in the text and the article, then comments on some texts that require further explanation, and distinguish this interpretation from others. I finished this Thesis with detailed technical indexes.