كشف الأسرار وهتك الأستارتحقيق ودراسة-سورة الأنعام
Keşfu'l esrar ve hetku'l estar enam suresi (Tahkik- inceleme)
  1. Tez No: 918768
  2. Yazar: HABİB KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ زياد الحج
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Jinan University (Lebanon)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Aydınlanma döneminin iddiasına göre tarih, doğrusal ilerleyen bir süreçtir. Bu ilerlemenin etkileri yaşamın her alanına nüfuz etmiştir. Beşer idrakine duyulan bu güvendir ki tarihteki her an bir öncekine göre daha iyidir yargısına varılmış ve bu ilerlemenin durdurulmasının mümkün olamayacağı ifade edilmiştir. Ancak tarihi olaylara sadece kısa bir bakış zikredilen iddiaları topyekûn nakzetmektedir. 'Kelam'ın asıl Sahibi ise hükmünü şu şekilde açıklar: Bu günler, öyle günler ki onları insanlar arasında nöbetle döndürür, dururuz. Böylece de Allah, bilgisini, inananlara açıklar, içinizden şahitler edinir ve Allah zalimleri sevmez. İslam'ın yaşadığı altın çağlardan -fetihler, ilmi çalışmalar, kültür ve medeniyete dair sayısız eserden- sonra fetret dönemleri de zuhur etmiştir. Hicri 7. yy (m.13), İslam dünyasının buhranlar içinde olduğu, Moğolların başta Bağdat olmak üzere çoğu ilim merkezini yakıp yıktığı dönemdir. Ünlü İslam tarihçisi İbn Esir, eserinde İslam âleminin içinde olduğu buhranlı dönemi şöyle anlatıyor:“Eğer birisi çıkıp derse; 'Hz. Âdem'den bu güne kadar insanlar böyle bir musibetle sınanmadı.'derse doğru söylemiş olur.”Bu zor şartlar, İslam medeniyetinin her ne kadar diğer medeniyetlerle iletişimini engelleyip ilerlemesini durdurduysa da İslam âlimlerini ilmi çalışmalarından alıkoymadı. Bu ümmet için onlarca eser bırakan âlimlerden biri de tabip Ebû'l Berekât Yûsuf bin Hilâl es-Safedi'dir. Keşfü'l-esrar ve Hetkü'l-estar, -müellifi hakkında fazla malumat bulunmuyor- 7. (m.13.) yüzyılda yaşamış olan tabip, edip, müfessir ve fakih Ebû'l Berekât Yûsuf b. Hilâl es-Safedî (ö. 696/1296) tarafından kaleme alınmış bir Kur'an tefsiridir. Eser, İslam bilim tarihinde örneklerine nadir rastlayacağımız adeta hezârfen olarak tanımlanabilecek çok yönlü bir âlim tarafından kaleme alınmıştır. Müellifin asıl mesleği tabiplik olmasına karşın, belagat, fıkıh ve kıraatlerde ehil olmasının yanında önceki bazı kutsal kitaplara vakıf, yeri geldiğinde Tevrat'tan iktibas yapan, tefsirde aklın önemini ve taklit karşıtlığını vurgulayan yönlerini de görmekteyiz. Başta nasih ve mensuh, muhkem ve müteşabih ve hurûf-u mukattaa olmak üzere bazı Ulûmu'l-Kur'ân konularında müellifin kendine mahsus bir takım görüşlerini ihtiva etmesi ve ayetleri bu çerçevede yorumlaması onu diğer müfessirlerden ayıran bir özelliktir. Yûsuf bin Hilâl es-Safedi, genel manada müfessirler tarafından kabul gören rivayet tefsir metodunu kullanmaktan imtina etmiyor. Evvela ayetleri ayetlerle tefsir ediyor, sonra hadislerle destekliyor, sonra Arap şiirinden ve belagat metinlerden örnekler veriyor daha sonra kendine has görüşünü açıklıyor. Belagat yönünün güçlü olması, Arap şiirini istişhad için yoğun olarak kullanması müellifi diğer müfessirlerden temayüz ettiriyor. Ahkâm ayetlerindeyse çokça içtihat etmesi ve daha önce hiçbir mezhepte olmayan bazı görüşler getirmesi, taassup ve taklitçiliği hoş görmemesi eseri daha da kıymetli yapıyor. Biz bu çalışmamızda Keşfü'l-Esrar ve Hetkü'l-Estar tefsirindeki En'am Suresi'nin tahkik ve incelemesini yaptık.
Özet (Çeviri)
According to the claim of the Enlightenment era, history is a linear progressing process. The effects of this progress have penetrated every aspect of life. It is this confidence in human perception that leads to the judgment that every moment in history is better than the previous one, and it is stated that stopping this progress is not possible. However, a brief look at historical events refutes these claims altogether. The true Owner of“Kalam”explains His decree as follows: Such days (of varying fortunes) We give to men and men by turns: that Allah may know those that believe, and that He may take to Himself from your ranks Martyr-witnesses (to Truth). And Allah loveth not those that do wrong. After the golden ages of Islam, which witnessed conquests, scholarly works, and numerous works on culture and civilization, periods of turmoil also emerged. The 7th century of the Islamic Hijri calendar (13th century AD) is a period in which the Islamic world was in turmoil and the Mongols burned and destroyed many centers of knowledge, especially Baghdad. The famous Islamic historian Ibn Asir describes this tumultuous period in the Islamic world as follows:“If someone were to say, 'From Hz. Adam to this day, people have never been tested with such a calamity,' they would speak the truth.”Despite the difficult conditions, it did not prevent Islamic scholars from pursuing their scholarly endeavors. One of the scholars who left dozens of works for this ummah is the physician Abu al-Barakat Yusuf bin Hilal al-Safadi.“Kashf al-Asrâr wa Hatk al-Astâr”. is a Quranic interpretation written by Abu al-Barakat Yusuf bin Hilal al-Safadi, who lived in the 7th century (13th century AD) and was a physician, scholar, commentator, and jurist. This beautiful work, is written by a versatile scholar who can be described as a polymath, a characteristic that we often encounter in the history of Islamic knowledge. Although the author's main profession is medicine, we also see his expertise in eloquence, jurisprudence, and recitations of Quran, as well as his knowledge of previous sacred books and his occasional references to the Torah, emphasizing the importance of reason and opposing blind imitation in interpretation. One distinctive feature that sets him apart from other commentators is his inclusion of his own specific views on some aspects of Ulum al-Quran, such as abrogation (Naskh), ambiguous verses (Mutashabihat), and disjointed letters (Muqaṭṭaʿāt), and interpreting the verses within this framework. Yusuf bin Hilal al-Safadi does not refrain from using the widely-used method of interpretation commonly used by commentators. He first interprets the verses with other verses, then supports them with hadiths, provides examples from Arabic poetry and rhetorical texts, and finally presents his own views. His strong emphasis on eloquence and his frequent use of Arabic poetry for citation distinguish him from other commentators. His extensive use of personal reasoning and presenting some views that have not been seen in any school of thought before, as well as his disapproval of bigotry and blind imitation, make his work even more valuable. In this study, we have conducted an analysis and examination of the Surah Al-Anam in the tafsir“ Kashf al-Asrâr wa Hatk al-Astâr”.