كَشْفُ القِنَاعِ عَن مَتْن وَشَرْحِ أَبي شُجَاع حاشية العلامة الشبراملسي على شرح ابن قاسم الغزي لمتن أبي شجاع من كتاب الزكاة وحتى آخر كتاب النكاح - دراسة وتحقيق
Keşfu'l-Kina an Metni ve Şerhi ebî ŞucaaEbu Şucaa'ın Metni ve onun üzerine yapılan İbn Kasım el Gazzi'nin şerhinin Eş-Şebramellisi tarafından yazılan Haşiyesi Zekât Kitabı'ndan Nikâh Kitabı'nın Sonuna Kadar - İnceleme ve Tahkik
- Tez No: 923470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ HACİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Arapça
- Üniversite: Damascus University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma, tozlu raflarda kaderine terk edilmiş değerli bir yazma eseri gün yüzüne çıkarıp, faydalanılması için onu tekrar canlandırmayı ve bu vesileyle İslam kültür mirasına bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle eş-Şebramellsi 'nin (h.1087) Keşfu'l-Kina an Metni ve Şerhi ebî Şucaa' adlı eseri seçtik. Bu eser, âlimler arasında rağbet gören, şafi fıkhı eserleri arasında çok meşhur ve yaygın olan Ebî Şucaa'ın 'Metnil Ğaye ve Tekrib' adlı eserin ve İbn Kasım el Ğazzi'nin şerhinin haşiyesidir. Çalışmamız, bu önemli eseri iki bölüm halinde ele almak suretiyle tahkik ve incelemesini yapmıştır. Çalışmamızın birinci bölümü bu eseri üç başlık altında incelemektedir. Birinci başlıkta Ebî Şucaa' ve İbn Kasım el Ğazzi'nin hayatları ve eserin metin ve şerhinin önemi ele alınmıştır. İkinci başlıkta eş-Şebramellsî'nin dönemindeki siyasi, ictimai ve ilmi durum ele alınmıştır. Üçüncü başlık ise iki alt başlık şeklinde ele alınmıştır. Birinci alt başlıkta eş-Şebramellsî'nin yetişmesi, ahlakı, aldığı eğitim, hocaları, öğrencileri, eserleri ve alimlerin övgüsü aktarılmıştır. İkinci alt başlıkta, çalışmamızın konusu olan haşiyenin isminin ve müellifine nispeti, farklı nüshaların tanıtımı, eserin önemi ve ilmi değeri ele alınmıştır. Aynı başlık, eş-Şebramellsi'nin yöntemini ve faydalandığı kaynakları anlattıktan sonra Haşiyesinde kullandığı kavramların tarifleriyle son bulmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümü olan tahkik ve yorumlama iki başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta farklı nüshalar numuneler verilerek tanıtıldı ve tahkik, yorumlamada takip edilecek yöntem açıklandı. İkinci başlıkta zekat kısmından başlayarak aile hukuku bölümüne kadar olan metnin tahkiki yapıldı.
Özet (Çeviri)
The researcher aimed to contribute to the revival of Islamic heritage by dusting off one of its manuscript jewels, breathing life into it, and bringing it to light for the benefit of others. To this end, he chose the book of Al-Shubramallisi (d. 1087), titled“Kashf al-Qina' 'a Matn wa Sharh Abi Shuja',”which is a marginal commentary on the text“Al-Ghayah wa al-Taqrib”by Abi Shuja' and its commentary by Ibn Qasim al-Ghazi, both the text and its commentary renowned among the works of Shafi'i jurisprudence and have gained widespread acceptance among scholars. The researcher, therefore, chose this marginal commentary as the subject of his thesis, undertaking its study and verification by dividing his research into two main parts: The Study Section: This section consists of three chapters. The first chapter provides biographies of Abi Shuja', the author of the original text, and Ibn Qasim, the commentator, along with an introduction to the significance of the text and commentary. In the second chapter, the researcher examines the era of Al-Shubramallisi, including the contemporary political, social, and scholarly conditions. The third chapter comprises two sections: the first focuses on the life of Al-Shubramallisi, his upbringing and pursuit of knowledge, teachers and students, works, personal attributes, and the praise he received from scholars; the second section analyzes the marginal commentary under study in terms of verifying its title and attribution to the author, describing its manuscript copies, and evaluating their scholarly value. It also elaborates on Al-Shabramallisi's methodology and the sources he drew upon in composing his work, concluding with clarifying the terminology used in the commentary. The Verification and Annotation Section: This part includes two chapters. In the first chapter, the researcher describes the manuscript copies, presents their samples, and then outlines his methodology for verification and commentary. The second chapter presents the verified text, beginning with the chapter on Zakat (obligatory charity) from the section on acts of worship, followed by the rulings on financial transactions, and concluding with the rulings on marriage and related family and inheritance laws.