Floridi'nin enformasyon felsefesi ve büyük veri
Floridi's philosophy of information and big data
  1. Tez No: 700290
  2. Yazar: AYŞENUR SANCAKDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT KAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Enformasyon Felsefesi, Luciano Floridi tarafından ortaya konulmuştur. Enformasyon Felsefesi, veri ve enformasyon arasındaki ilişkiyi ele alır. Enformasyon Felsefesi dijital hayatın insan anlayışındaki etkisine odaklanır. Verinin hızının artması, veriyi anlık olarak işleme kapasitesini geride bırakmıştır. Bunun sonucunda artan veriyi verimli bir biçimde işlemek için geliştirilen yöntem ve araçlar Büyük Veri'yi oluşturmuştur. Floridi'nin tarihte yeni bir dönem olarak tanımladığı Dördüncü Devrim, verinin yarattığı değişimle şekillenmiştir. Tezimizde Floridi'nin Enformasyon Felsefesi aracılığıyla Büyük Veri ve yaşamiçi ilişkisi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Philosophy of Information was introduced by Luciano Floridi. Philosophy of Information handle with the relationship between data and information. Philosophy of information focueses on impact of digital life on human behavior. The increase in the speed of data has left behind the capacity to process data instantly. As a result, the methods and tools developed to efficiently process the increasing data have created big data. The Fourth Revolution, which Floridi defines as a new era in history, has been shaped by the change created by data. In our thesis, it has been tried to show the relationship between big data and onlife through Floridi's philosophy of information.