Antalya ili süt sığırcılığı işletmelerinde muhasebe uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of accounting practices of dairy cattle farm facilities keeping accounting record in Antalya
  1. Tez No: 700289
  2. Yazar: DUYGU AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Canlı varlıkların doğma, büyüme, üreme gibi biyolojik özellikleri onların diğer varlıklardan ayırt edilmelerini sağlar. Bu sebeple canlı varlıkları ele alan muhasebe sisteminin de diğer varlık işletmelerinden farklı olması gerekmektedir. İşletmeler muhasebe kayıtlarını tutarken Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun uygulamada tekliği sağlamak adına çıkarmış olduğu standartları kendi faaliyet alanına göre kullanır. Tarımsal faaliyetlerin muhasebede hangi şartlarda ve hangi düzende tutulacağını gösteren kılavuz Türkiye Muhasebe Standartlarından 41 numaralı standarttır. Yaşayan varlık ve ürünlerinin aktife alınması, yıl sonlarında değerlemesi, yaşayan varlıklara yapılan devlet transferlerinin muhasebeleştirilmesi ve faaliyet raporlarında sunulması standardın kapsamını belirlemektedir. Dolayısıyla bu çalışmada yaşayan varlıkların ve ürünlerinin belirtilen özellikleri nedeniyle tarımsal faaliyet yürüten firma tarafından ve küçük çiftçi muaflığından yararlanmayan tarım işletmesi açısından muhasebeleştirilmeleri ele alınmıştır. Bu çalışmada analiz yöntemi olarak örnek olay incelemesi yapılmıştır. Bu çerçevede seçilen işletmelerden alınan muhasebe kayıtları çizelgeler halinde sunulmuş ve birbirleri ile olan uyumları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; işletmelerin kullandıkları ana hesaplar ve maliyet hesapları aynı olmakla birlikte alt hesap farklılıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological characteristics of living things such as birth, growth and reproduction enable them to be distinguished from other living things. For this reason, the accounting system that deals with biological assets should be different from other asset businesses. While keeping their accounting records, businesses use the standards issued by the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority to ensure uniformity in practice according to their fields of activity. The guide that shows under which conditions and in which order agricultural activities will be held in accounting is standard number 41 from Turkish Accounting Standards. The scope of the standard is determined by the capitalization of living assets and their products, their valuation at the end of the year, the accounting of government transfers to living assets and their presentation in the annual reports. Therefore, in this study, the accounting of living assets and products by the agricultural company and the agricultural enterprise that does not benefit from the small farmer exemption are discussed. In this study, a case study was conducted for the analysis method. In this framework, the accounting records taken from the selected businesses were presented in tables and their compatibility with each other was evaluated. In the results of working; Although the main accounts and cost accounts used by the enterprises are the same, sub-account differences have been observed.