Lateral Flow Assay sistemleri için yeni bir kontrol çizgisi stratejisi ve COVID19 Tanı kiti için kullanımının araştırılması
A new control line strategy for Lateral Flow Assay systems and investigation of its use for COVID19 Diagnostic kit
- Tez No: 700321
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını hızla tüm dünyaya yayıldı. Bu kadar hızlı yayılan bir virüsün bulaşmasını önlemek, yayılmasını kontrol altına almak ve hastaların zamanında tedavisini sağlamak için çok sayıda hastayı ve taşıyıcıları hızlı bir şekilde tespit etmek zorlaşmıştır. Bu nedenle doğru ve hızlı bir test yöntemine çok büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Lateral Flow Assay (LFA) sistemleri, tükürük, kan, idrar ve gıda gibi numunelerde biyobelirteçleri test edebilen, kullanımı basit, tek kullanımlık tanı cihazlarıdır. LFA son yıllarda analit belirleme ve numune analizinde güçlü bir araç olması sebebiyle özellikle pandemi sürecinde büyük bir ilgi görmüştür. LFA sistemleri maliyetli, zaman alıcı ve eğitimli personel gerektiren laboratuvar cihazları için umut verici bir ön tanı alternatiftir. Örnek bölmesine sadece birkaç damla numune eklenerek ve sonuçlar birkaç dakika sonra direk hasta tarafından gözle okunabilir. Yanal akış teknolojisinin iyileştirilmesinde geçmişten günümüze kadar dört ana amaç hedeflenmektedir: daha yüksek hassasiyet, eşzamanlı çoklu analit tespiti yapabilme, daha az maaliyetli ve ticarileştirme. Bu sistemlerin her birinin üretimi için tipik olarak kullanılan malzemeler, işlemler ve malzemelerin kullanılma yolları bu zamana kadar büyük ölçüde değişmeden kaldı. Bu tez kapsamında geleneksel LFA'ların özelliklerine, çalışma prensiplerine, temellerine, uygulamalarına ve tasarım kriterlerine göre malzeme seçimi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Verilen bilgiler ışığında Covid-19 tanı kiti için alternatif ve uygun maaliyetli kontrol çizgileri araştırıldı. Gerekli optimizasyonlar yapılarak bu biyomeküller kontrol çizgisi olarak diğer LFA çalışmalarında da kullanıma hazır hale getirildi.
Özet (Çeviri)
The novel coronavirus disease (Covid-19) epidemic spread rapidly all over the world. It has become difficult to detect large numbers of patients and carriers quickly to prevent the transmission of such a rapidly spreading virus, control its spread, and ensure timely treatment of patients. Therefore, there is a great need for an accurate and fast test method. Lateral Flow Assay (LFA) systems are simple-to-use, disposable diagnostic devices that can test biomarkers in samples such as saliva, blood, urine and food. LFA has received significant attention in recent years, especially during the pandemic period, as it is a powerful tool in analyte determination and sample analysis. LFA systems are a promising pre-diagnostic alternative to costly, time-consuming and laboratory equipment that requires trained personnel. By simply adding a few drops of sample to the sample chamber, the results can be read directly by the patient after a few minutes. From the past to the present, four main goals aim to improve lateral flow technology: higher sensitivity, simultaneous detection of multiple analytes, less costly, and commercialization. The materials, processes, and ways in which the materials are typically used to manufacture each of these systems have remained essentially unchanged. Within the scope of this thesis, detailed information is given about the selection of materials according to the properties, working principles, foundations, applications and design criteria of traditional LFAs. In the light of the information given, alternative and cost-effective control lines were searched for the Covid-19 diagnostic kit. By making the necessary optimizations, these biomolecules were made ready for use as a control line in other LFA studies.