Tam ark restorasyonlarda yardımcı geometrik parça kullanımının dijital ölçü hassasiyetine etkisi: İn vitro çalışma
Effect of using auxiliary geometric part on digital impression precision in full ARCH restorations: An in vitro study
  1. Tez No: 700320
  2. Yazar: HALE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHTAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İmplant üstü restorasyonların üretiminde ağız içi tarayıcıların kullanımı giderek artmaktadır. Ancak implantlar arası uzun dişsiz alanlarının bulunduğu klinik durumlarda dijital ölçü sistemlerinin çelişkili sonuçlar verdiği rapor edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yardımcı geometrik parça kullanımının dijital ölçü hassasiyetine etkisini incelemektir. Bu in-vitro çalışmada dört adet implant yerleştirilmiş tam dişsiz, epoksi rezinden üretilmiş üst çene modeli referans olarak kullanıldı. Vidalı üst yapıya uygun dayanaklar implantlar üzerine torklandı. Oluşturulan bu ana modelden dört farklı yöntemle ölçü alındı: Direkt referans model üzerinden laboratuvar tarayıcısı ile, splintli açık kaşık ölçü yöntemi ile, ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü ve tarama gövdeleri arasında kesintisiz bir referans noktası oluşturacak yardımcı geometrik parça kullanılarak ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü. Taramalar sonrası elde edilen veriler kullanılarak SLM yöntemi ile tek parça vidalı metal alt yapı üretildi. Tüm alt yapıların ana modele uyumu Sheffield Testi ile değerlendirildi ve test sırasında meydana gelen her bir dayanak ile alt yapı arasındaki uyumsuzluk miktarı x45 büyütmede stereomikroskopla değerlendirildi. Ölçü yönteminin vertikal marjinal aralığa (VMA) etkisini değerlendirmek için tek yönlü ANOVA, ikili karşılaştırmalar için ise Scheffe posthoc testi kullanıldı. Çalışmanın sonucunda ölçü yöntemlerinin arasında anlamlı fark olduğu tespit edildi. Dijital ölçü ile üretilen üst yapıların ortalama VMA değerleri diğer gruplardan anlamlı derecede yüksektir. Yardımcı geometrik parça kullanımının dijital ölçü hassasiyetini iyileştirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The use of digital impression is increasing day by day in the production of implant supported prostheses. However, conflicting results were reported when there are wide toothless areas between implants. The aim of this study is to evaluate the passive fit of implant supported multi-unit screwed superstructures fabricated via conventional, digital impressions and digital impressions with the aid of auxiliary geometric part. In this in-vitro study, an epoxy resin master cast simulating an edentulous maxilla with four implants was used as a reference model. The abutments of the screwed superstructure were torqued onto the implants. Impressions were taken from this reference model with four different methods: Scanning with a laboratory scanner over a direct reference model, splinted open tray technique, digital impression with intraoral scanner, digital impression with intraoral scanner using an acrylic auxiliary geometric part which will create an uninterrupted reference point between the scan bodies. Using the data obtained, a single piece screwed metal superstructure was produced by the SLM method. Sheffield test was applied to evaluate passive fit of the restorations. Misfits between each abutment and superstructure that occurred during the test was evaluated with a stereomicroscope at x45 magnification. One-way ANOVA was used to evaluate the effect of the measurement method on the vertical marginal gap (VMA), and Scheffe posthoc test was used for pairwise comparisons. As a result of the study, it was found that there was a significant difference between the measurement methods. The average VMA values of the superstructures produced by digital impression technique are significantly higher than the other groups. It was determined that the use of auxiliary geometric part improved the digital measurement accuracy.