Mitral darlığı olgularında sol atriyal apendiks doppler akım örnekleri ve tromboz oluşumu ile olan ilişkisi
Left atrial appendage flow patterns in mitral stenosis and relation to thrombus formation
- Tez No: 70033
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yapılan çalışmalarda mitral darlığı (MD) olgularında sol atriyumda (SA) ve sol atriyal appendikste(SAA) oluşan olumsuz anatomik ve hemodinamik değişimlerin tromboembolik olayların gelişimindeki önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmada mitral darlığı, olgularında SAA akım örneklerinin spontan ekokontrast(SEK) ve trombüsle olan ilişkileri araştırıldı.Çalışmaya 31 kadın 13 erkek toplam 44 hasta alındı. Hastaların SAA akım örnekleri, ekokardiyografik değişkenler ve kalp ritmi ile ilişkilendirilerek transözofajial ekokardiografl (TEE) ile incelendi. Üç değişik SAA akım örneği görüldü. Tıp 1 akım örneği 26 hastada izlendi. Hastaların tümü sinüs ritmindeydi. Akım bifazik karakterde olup dolma ve boşalma dalgaları net izleniyordu. Bu akım örneğinde 6 hastada SAA' de SEK mevcuttu ve hastaların hiç birinde trombüs saptanmadı. Dolma ve boşalma dalgalarının pik velositeleri sırasıyla 33±15 cm sn ve 33±16 cm/sn idi. Tip 2 akım örneği atriyal fibrilasyonhı (AF) 10 hastada izlendi. Bu akım örneğinde multiple fazik konfigurasyonlar mevcuttu. Bununla birlikte Dolma ve boşalma dalgaları hala iyi bir şekilde ayırtedilebiliyordu. Dolma ve boşalma dalgalarının ortalama pik velositeleri 25±16 cm/sn idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studys were emphsized that the importence of negative anatomic and hemodinamic changes how to develope the tromboembolic events at mitral stenosis in left atrium and left atrial appendage. In this study, we investigated the relationship between LAA flows to spontaneous echocardiography contrast (SEC) and thrombus in mitral stenosis. To the study 3 1 women and 13 man,total 44 patients, were attend. The LAA flows were examined by related echocardiographic changings and cardiac rhythm. Three different LAA flow pattens were identified. Type 1 flow was found in 26 patients, all in sinus rhythm. The flow was characterized by biphazic pattern (waves of filling and emptying were seen exactly). In LAA, SEC and thrombus were not found in this type. Filling and emptying waves peak velocities were 33±15 cm/sec and 33±16 cm/sec. Type 2 flow was only detected 10 patient with atrial fibrilation(AF). There were multiple phasic wave configurations. Also filling and emptying waves could seen exactly (mean peak velocity 25+ 16 cm/sec).