Esansiyel hipertansiyonda sağ ventrikül diyastolik fonksiyonu sol ventrikül fonksiyonları ile karşılaştırmalı olarak doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Interrogation of right ventricular diastolic function in essantil hypertension with doppler echocardiography in comparison with thoose of left ventricle
  1. Tez No: 70034
  2. Yazar: AZAD AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Esansiyel hipertansiyon (EH)da sağ ventrikül diyastolik doluş parametrelerini araştırmak ve bunları sol ventrikülün diyastolik doluş parametreleri ile karşılaştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Çalışma kriterlerine uyan ve ortalama yaşları 54.4 ± 10.3 olan 118 EH'lu hasta ve ortalama yaşları 51.6 ± 8 olan 50 normotansif olgu ekokardiyografık değerlendirmeye tabi tutuldu. Diyastolik doluş parametreleri triküspit ve mitral kapak anulus düzeylerinde pulse-Doppler ekokardiyografi ile incelendi. Hipertansiflerde normontansiflere göre; triküspit erken / geç (E/A) doluş akım hızları oranında ve normalize pik doluş hızında azalma gözlenirken (pO.001), atriyal doluş fraksiyonunda artma ve triküspit deselerasyon zamanında uzama görüldü (pO.001). Hipertansif bireylerde sağ ventrikül diyastolik doluş parametreleri; yaş, sol ventrikül diyastolik septum ve arka duvar kalınlıkları ile anlamlı korelasyon göstermekteydi. Yine sol ventrikül kitle indeksi ile sağ ventrikül diyastolik doluş parametreleri ve sağ ventrikül diyastolik duvar kalınlığı arasında anlamlı korelasyon görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Current study was designed to investigate the right ventricular (RV) filling parameters and to compare them with those of left ventricle (LV) in essential hypertension(EH). One hundred and eighteen patients who fulfilled the study criteria with a diagnosis of EH and an average age of 54.4±10.3 years and 50 normotensive controls with an average age of 51.6±8.0 years were evaluated echocardiographically. Diastolic filling parameters were obtained with pulsed Doppler echocardiography at the tricuspid and mitral annuli levels.