Diyabetik sıçanlarda resveratrolün antienflamatuar, antioksidan ve homeostatik etkisi
Anti-inflammatory, antioxidant and homeostatic effect of resveratrol in diabetic rats
- Tez No: 700336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Diyabet tedavisi için düşünülen resveratrol antikanser, antioksidan, antienflamatuar ve homeostatik özellikleri ile umut verici olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada resveratrolün diyabetik sıçanlarda kan mid-regional proadrenomedullin (MR-proADM), indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), IL-6, IL-10, TNF-α, total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS), malondialdehit (MDA) ve melatonin üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 21 adet erişkin erkek Wistar-Dawley albino sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 7'şer adet olacak şekilde kontrol grubu (grup-I), streptozosin enjeksiyonu ile oluşturulan diyabetik grup (grup-II) ve resveratrol tedavisi uygulanan diyabetik grup (grup-III) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Grup-III'e 21 gün boyunca 5 mg/kg/gün resveratrol intraperitoneal olarak uygulandı. 22. gün sıçanlardan intrakardiyak olarak alınan kanlarda glukoz, iNOS, melatonin, MR-proADM, IL-10, IL-6, TNF-α, TAS, TOS ve MDA düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Grup-II'nin IL-6 düzeyi grup-I ve III'den daha yüksek bulundu (sırasıyla 98,3±44,0'e karşı 27,5±9,0 ve 49,1±30,1 pg/mL; p0,05). Sonuç: Bu çalışma resveratrol tedavisinin diyabetik sıçanlarda MDA'yı azaltarak antioksidan ve IL-6, IL-10, MR-proADM ve iNOS'u etkileyerek antienflamatuar ve homeostatik etki yoluyla diyabetin neden olduğu olumsuzlukları azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Considered for the treatment of diabetes, resveratrol is thought to be promising with its anticancer, antioxidant, antiinflammatory and homeostatic properties. In this study, the effects of resveratrol on blood mid-regional proadrenomedullin (MR-proADM), inducible nitric oxide synthase (iNOS), IL-6, IL-10, TNF-α, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), malondialdehyde (MDA) and melatonin in diabetic rats were investigated. Materials and Methods: For the study, 21 adult male Wistar-Dawley albino rats were used. The rats were divided into 3 groups as 7 each, control-group (group-I), diabetic group formed by streptozocin injection (group-II), and diabetic group treated with resveratrol (group-III). Group-III was administered 5 mg/kg/day resveratrol intraperitoneally for 21 days. Glucose, iNOS, melatonin, MR-proADM, IL-10, IL-6, TNF-α, TAS, TOS and MDA levels were measured in the blood taken intracardiac from rats on the 22nd day. Results: IL-6 level of group-II was higher than group-I and III (98,3±44,0 vs. 27,5±9,0 and 49,1±30,1pg/mL, p0,05). Conclusion: Resveratrol treatment can reduce the adverse effects of diabetes through its antioxidant effect by reducing malondialdehyde and its antinflammatory and homeostatic effect by regulating IL-6, IL-10, MR-proADM and iNOS.