Takiplerinde amebik kolit, C. difficile infeksiyonu veya CMV koliti tespit edilen inflamatuvar bağırsak hastalığı tanılı hastaların demografik ve klinik özelliklerinin, tanı-tedavi ve takip sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic-clinical characteristics and treatment response in patients diagnosed with amebic colitis, C. difficile infection or CMV colitis during follow-up for inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 700337
  2. Yazar: ÖZGE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) tanısı olan hastalarda gerek mukozal bariyerin bozulması, gerekse immünsüpresif kullanımı nedeniyle infeksiyöz kolit riski artmıştır. Çalışmamızda İBH tanısı ile izlenen ve takipleri esnasında amebik kolit, clostridium difficile infeksiyonu (CDİ) veya sitomegalovirüs (CMV) koliti tespit edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuar tetkikleri, aldığı tedaviler ve yanıt durumlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Karadeniz Teknik Üniversitesi Gastroenteroloji kliniğinde en az 1 yıl boyunca takip edilen 170'i ülseratif kolit (ÜK) ve 90'ı Crohn hastalığı (CH) tanısı olan 261 hasta dahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak yaş, hastalık yaşı, cinsiyet, kan grubu, kronik hastalık öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, soygeçmiş özellikleri, ilaç öyküsü, operasyon öyküsü, hastalığa ait klinik özellikleri, semptomları ve laboratuvar tetkikleri incelendi. Bulgular: İBH seyrinde herhangi bir infeksiyon geçirmeyen hasta sayısı 184 (%70.5), amebik kolit geçirenlerinki 52 (%20), CMV koliti geçirenlerinki 6 (%2.3) ve CDİ geçirenlerinki 7 (%2.7) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to both disruption of the mucosal barrier and use of immunosuppressive agents, the risk of infectious colitis is increased in patients with inflammatory bowel disease (IBD). In our study, we aimed to evaluate the demographic and clinical characteristics, laboratory tests, treatment modalities and response to therapy in patients with IBD, who were diagnosed with amebic colitis, clostridium difficile infection (CDI) or cytomegalovirus (CMV) colitis during their disease course. Material and Method: Totally 261 patients, 170 of whom were diagnosed with ulcerative colitis (UC) and 90 with Crohn's disease (CD), who admitted to Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Gastroenterology Clinic and followed up for at least 1 year, were enrolled to our study. Patient data were retrospectively scanned for age, gender, blood group, personal history of chronic diseases and operations, smoking-alcohol use, family history, drug use, duration and the clinical characteristics of the disease, symptom sand laboratory test results before treatment and during follow-up. Results: The number of IBD patients who had no infection was 184 (70.5%), 52 (20%) for amebic colitis, 6 (2.3%) for CMV colitis, and 7 (2.7%) for CDI.