Sivas railway district as industrial heritage and its potential in the regeneration of the city center
Endüstri mirası olarak Sivas demiryolu yerleşkesi ve kent merkezinin yenileşmesine olası katkısı
  1. Tez No: 700343
  2. Yazar: EREN CAN KEPENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Cumhuriyet dönemi ulaşım sisteminin ve demiryolu endüstrisinin önemli bileşenlerinden olan Sivas Cer Atölyesi ve demiryolu alanlarının varlığı, Sivas'ın demiryolu ulaşım ağına dahil edilmesiyle kentte başlayan ve devam eden Cumhuriyet dönemi modernleşmesine damga vuran en önemli unsurlardır. Bu tez çalışması, Sivas Cer Atölyesi ve Demiryolu yerleşkesinin ülkenin endüstri mirası ve demiryolu mirası içindeki yerlerinin tanımlanmasına odaklanmakta ve toplumsal bellek çerçevesinde yürütülecek bir tarihsel araştırmayı içermektedir. Çalışmanın amacı ise, demiryolu yerleşkesi ve yapılarının sahip olduğu değerleri, ve yetersizlikleri belirlemek ve potansiyeli ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, kentte bu yerleşkenin korunması ve geliştirilmesine yönelik yürütülecek çalışmalar için bütüncül bir değerlendirme çerçevesi oluşturulmuştur. Çalışmada, yerleşke ve yapılarının tarihsel gelişimi, mimari ve mekansal özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak, yerleşkelerin kentsel mekândaki varlığı, kent gelişimine etkisi ve kent ile ilişkisinin mekânsal, zihinsel ve sosyal boyutları incelenmiştir. Kentin geçmiş yüzyıldaki toplumsal gelişimine en çok etki eden faktörlerden biri demiryolu endüstrisi ve yerleşkesi olmuştur. Bu nedenle, bu yerleşkenin toplumsal düzenin şekillenmesindeki etkileri ve kentliler için ne ifade ettiği gibi sorular ise kolektif bellek kuramları üzerinden ele alınmıştır. Bu amaçla, hayatlarının bir döneminde bu yerleşkeler ile teması olan kişiler ile gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla sözlü tarih çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda Sivas demiryolu yerleşkesinin sahip olduğu değerler ve kent merkezinin yenileşmesi ve canlanmasına yönelik potansiyeli tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sivas Cer Atölyesi (Railway Repair Shop) and the creation of the railway campus are the most decisive factors that marked the Republican modernizationin Sivas that began with the inclusion in the city in the railway transportation network. This thesis studies the place of Sivas Cer Atölyesi and Sivas railway campuses as a part of the industrial heritage and railway heritage of the country. Following a historical research and interviews conducted to figure out the place that this heritage takes in the collective memory of the citizens, the study aims to reveal the values, obsolescences, and potentials of the industrial zone and railway structures within the scope of industrial heritage. Therefore, as a reference for the studies to be conducted for the conservation and development of the railway campus, a holistic assessment framework was developed. In the study, the historical development, architectural and spatial characteristics of the railway campus and its buildings and, the spatial, mental, and social dimensions of this heritage are examined. An oral history study was conducted through semi-structured interviews with people who have been in contact with these campuses during a period of their lives. Finally, based on the assessment of values, the potentials of the railway campus in the future regeneration of the city are discussed.