Aile hekimliği kurum polikliniği'ne başvuran sağlık çalışanlarının ilk başvuruda ve aşılanma sonrasında bağışıklık düzeyi ile bağışıklanmayı etkileyen faktörler
Factors affecting immunity and immunity level at the first application and after vaccination of the healthcare professionals applied to family medicine institutional polyclinic
- Tez No: 700355
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Çalışmamızda Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesinde'ki sağlık çalışanlarının aşı ile önlenebilen; hepatit A, hepatit B, kızamık, kabakulak, kızamıkçık gibi hastalıklara karşı bağışıklanma düzeyini ve bağışıklanmayı etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Araştırma etik kurul onamı alındıktan sonra Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi kurum polikliniğine 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında periyodik muayene için başvuran 866 sağlık çalışanının onamı telefon edilerek alındıktan sonra rutin olarak bakılan anti-HAV IgG, anti-HBs, anti-Rubeola IgG, anti-Rubella IgG, anti-Mumps IgG düzeyleri hastane sistemi üzerinden öğrenildi. Antikor titresi referans değerinin altında olan sağlık çalışanlarının aşılanma durumları ve aşılanma sonrası kontrol antikor titreleri kontrol edildi. Arşivimizde bulunan işe giriş/periyodik muayene formundan sağlık çalışanlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kan grubu, bilinen hastalık varlığı, meslek, sigara kullanımı ve alkol kullanımı bilgileri edinildi. Çalışmamız retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Elde edilen veriler SPSS veri analiz programında değerlendirildi. BULGULAR Çalışma 866 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Olguların yaşları 19 ile 66 arasında değişmektedir. Katılımcıların %74,57'si yüksekokul ve üzeri eğitim duruma sahiptir. Katılımcıların %35,84'ü doktor iken %58,5'i dahili branşta çalışmaktaydır. Katılımcıların %99,54'ünde HBsAg negatif saptanırken, %92,95'inde antiHBs pozitifti. Anti-Rubella IgG, anti-Rubeola IgG, anti-Mumps IgG için pozitiflik oranı %90'ın üzerindeyken, Anti-HAV IgG katılımcıların %56,76'sında pozitif saptandı. 7 192 sağlık çalışanına toplamda 249 aşı uygulaması yapılmışken tüm aşıların %61'ini Hepatit A aşısının oluşturduğu saptandı. Eğitim durumu ilkokul olanlarda ve erkeklerde anti-HAV IgG lise,yüksekokul ve kadın olanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Anti-HBs kadınlarda erkeklere oranla istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksek pozitiflik saptandı. Eğitim durumu yükseldikçe Anti-HBs pozitiflik oranı yükselmekteydi. SONUÇ Çalışmamız sonucunda sağlık çalışanlarında Hepatit A bağışıklığı hala %56,76'lardadır. Özellikle hastalarla yakın temas halinde olup hastaların enfekte sıvıları ile temas halinde olan sağlık çalışanlarının aşılanma konusunda farkındalığının arttırılması gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Sağlık çalışanları, bağışıklanma, aşı, antikor
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the level of immunization of health care providers at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital against diseases preventable by vaccine such as Hepatitis A, Hepatitis B, measles, mumps, rubella and to research certain factors that affect the immunization. MATERIALS AND METHODS After getting approval from research ethics committee and demanding consent of 866 healthcare providers by phone who applied for periodic examination at at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital corporate clinic between the dates 01.01.2019 and 31.12.2019, levels of anti HAV IgG, anti-HBs, anti Rubeola IgG, anti Mumps IgG have been observed via hospital portal. Health care providers' personal information such as sex, age, educational background, blood type, existence of a known illness, occupation, smoking and drinking habits were acquired from the periodic inspection form existing in our archive. Our study is retrospective and sectional. Acquired data was evaluated in the SPSS data analyze program. RESULTS The study has been carried out with 866 health care professionals. Their age range varies between 19 and 66. 74,53 percent of participants have a college degree or higher educational status. 35,84% of participants were medical doctors and 58,5% of them were working in internal branches. On one hand HbsAg was determined as negative in 99,54% of participants, on the other hand anti-HBs was positive in 92,95% of them. Positiveness of anti Rubella IgG, anti Rubeola IgG, anti Mumps IgG was more than 90%, however, anti HAV was positive among only 56,76%. It has been determined that 249 vaccinations have been implemented to 192 health care providers and 61 percent of all vaccines were Hepatitis A. Level of antiHAV IgG among primary school graduates was significantly more than women and high school or college graduates. Anti-HBs has been determined as a higher level of 9 positiveness in proportion to men and when the educational status advances the ratio of positiveness rises accordingly. CONCLUSION At the end of study it can be expressed that Hepatitis A immunization level among health care providers is still around 56,76%. When we compare our output with the similar studies in the world it can be found to have correlative consequences. Particularly, it should raise awareness among health care professionals who are in close encounter with patients carrying infectious fluids. KEYWORDS Health care professionals, immunization, vaccine, antibody