Akut kalp yetmezliği ile hospitalize edilip fenotipik olarak sınıflandırılan hastaların inflamatuar parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of inflammatory parameters of patients hospitalized with acute heart failure and classifield phenotypically
  1. Tez No: 700366
  2. Yazar: ARMAĞAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Akut Kalp Yetmezliği ile Hospitalize Edilip Fenotipik Olarak Sınıflandırılan Hastaların İnflamatuar Parametrelerinin mortalite ve prognoz üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Yöntem:. Çalışmaya Aralık 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında yeni AKY tanısı alan veya KY tanısı olup dekompansasyon gelişen 240 hasta alındı. Hastalar AKY fenotipik sınıfına göre 4 eşit gruba ayrıldı (sıcak-ıslak,sıcak-kuru,soğuk-ıslak,soğuk kuru).Hasta gruplarında hastaneye yatış,taburculuk ve taburculuk sonrası 30 ±7 gün akut faz reaktanları (CRP,Sedimentasyon,Albumin) bakıldı.Bakılan akut faz reaktanları gruplar arası mortalite ve prognoz açısından karşılaştırıldı. Bulgular:İlk yatış sırasında bakılan albümin değerindeki bir birimlik artış mortaliteyi 0,794 kat azaltmaktadır (p0,050). Sonuç:.Fenotipik olarak sınıflandırılan AKY'li hasta gruplarında ilk yatış esnasında ve taburculukta bakılan akut faz reaktanlarındaki değişikliklerin mortaliteyi azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of Inflammatory Parameters on mortality and prognosis in Patients Hospitalized and Phenotypically Classified with Acute Heart Failure. Methods: A total of 240 patients who were newly diagnosed with AHF or diagnosed with HF and developed decompensation between December 2020 and August 2021 were included in the study. Patients were divided into 4 equal groups according to the phenotypic class of AHF (hot-wet, hot-dry, cold-wet, cold-dry). .The acute phase reactants examined were compared in terms of mortality and prognosis between the groups. Results: A one-unit increase in albumin value during the first hospitalization reduces mortality 0.794 times (p0.050). Conclusions: It was determined that the changes in acute phase reactants measured during the first hospitalization and discharge decreased mortality in the patient groups with AHF classified as phenotypically.