Sepsisli hastalarda inflamatuar indexler mortaliteyi öngördürebilir mi?
Can inflammatory indices predict mortality in patients with sepsis?
  1. Tez No: 872945
  2. Yazar: EZGİ BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Yaptığımız bu çalışmada amacımız yoğun bakım ünitesinde yatan sepsis tanılı hastalarda inflamatuar indexlerin [Multi-İnflamatuar İndex(Mİİ):(Nötrofil/Lenfosit) X CRP, CRP Albumin Oranı (CAO):CRP/Albümin ve Sistemik İmmun İnflamatuar İndex(Sİİ):Nötrofil Sayısı X (Trombosit/Lenfosit) ] mortaliteyi öngördürebilirliğini değerlendirmektir.Bu sayede kritik hastaların tespit edilip erken tedavi başlanarak daha dikkatli ve etkili bir şekilde takip ve tedavisinin yönetilmesini hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde 08.08.2013-08.08.2023 tarihleri arasında yatan sepsis tanılı 120 hastanın bilgileri hastane bilgi yönetim sisteminden alınıp retrospektif olarak incelendi. Hastaların epidemiyolojik özellikleri,komorbiditeleri,hemogram sonuçları,albümin ve CRP düzeyleri,ilk kültürde üreyen etken,olası enfeksiyon odağı,yoğun bakımda kalış süresi,sağ kalımları ve 2021 sepsis kılavuzunda yer verilen SOFA (Sequential Organ Failure Assessment ) kriterlerine göre SOFA puanları değerlendirildi.Bu değerlere göre inflamatuar indexler hesaplandı.Ancak sepsis olup diyabetik ketoasidoz,nonketotik hiperosmolar hiperglisemik durum,konjestif kalp yetmezliği,akut pulmoner ödem,intrakranial hemoraji,üremik koma,siroz,nefrotik sendrom ,hematolojik hastalığı olanlar,terminal dönem malignite tansı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular:Çalışmamızda 120 hasta incelendi. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre tüm hastaların yaşlarının ortalaması 63,98 ± 20,33 (17 – 96) olarak belirlendi. Hastaların %39,2'sinin erkek, %60,8'inin kadın olduğu saptandı. Hastalarda bulunan komorbiditeler arasında birinci sırada %31,7 'şer oranla hipertansiyon ve diyabetes mellitus bulundu. Hastaların kültür değerlendirilmesinde hastalarımızın %46.2 'sinde ilk kültürde herhangi bir üreme olmadığı görüldü. Çalışmamızdaki hastalarda en sık enfeksiyon odağı %40 oranla akciğer olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to evaluate the predictive value of inflammatory indices [Multi-Inflammatory Index (MII): (Neutrophil/Lymphocyte) X CRP, CRP Albumin Ratio (CAO): CRP/Albumin and Systemic Immune Inflammatory Index (SII): Neutrophil Count X (Platelet/Lymphocyte)] for mortality in patients with sepsis hospitalized in the intensive care unit. In this way, we aim to identify critically ill patients and manage their follow-up and treatment more carefully and effectively by starting early treatment. Materials and Methods:In this study, the data of 120 patients diagnosed with sepsis hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine between 08.08.2013-08.08.2023 were obtained from the hospital information management system and analyzed retrospectively. Epidemiologic characteristics of the patients, comorbidities, hemogram results, albumin and CRP levels, the agent grown in the first culture, possible focus of infection, duration of intensive care unit stay, survival and SOFA (Sequential Organ Failure Assessment ) score according to the 2021 sepsis guidelines were evaluated. However, patients with sepsis, diabetic ketoacidosis, nonketotic hyperosmolar hyperglycemic state, congestive heart failure, acute pulmonary edema, intracranial hemorrhage, uremic coma, cirrhosis, nephrotic syndrome, hematologic disease, terminal malignancy were excluded. Results:In our study, 120 patients were analyzed. According to the results obtained in our study, the mean age of all patients was 63.98 ± 20.33 years (17 - 96). It was found that 39.2% of the patients were male and 60.8% were female. Among the comorbidities found in the patients, hypertension and diabetes mellitus ranked first with 31.7% each. In the culture evaluation of the patients, 46.2% of our patients had no growth in the first culture. The most common focus of infection in our study was lung with a rate of 40%.