Akut ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda kullanılan renin anjiyotensin sistem blokerlerinin gün içerisinde kullanım zamanının uzun dönem olumsuz kardiyovasküler olaylarla ilişkisi
The relationship between the time of day use of renin angiotensin system blockers used in patients with acute ST segment elevation myocardial infarction and long term adverse cardiovascular events
  1. Tez No: 872937
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYME) tedavisinde primer perkütan koroner girişimin (PPKG) yaygınlaşması ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte son yıllarda kardiyovasküler ölümlerde ciddi düşüş görülmektedir. Bu hastalarda uzun dönemde, olumsuz kardiyovasküler olayların azaltılması için renin anjiyotensin sistem (RAS) blokerleri tedavide kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçların gün içerisindeki kullanım saatleri (sabah veya akşam) ile kardiyovasküler sonlanımlar arasındaki ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda biz de hastanemize STYME tanısıyla yatış verilen hastalarda RAS blokerlerinin gün içerisinde kullanım zamanları ile uzun dönem kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif, gözlemsel olarak düzenlenen çalışmaya 2018 ve 2020 yılları arasında hastanemize başvuran ve STYME tanısı ile interne edilip PPKG yapılan toplam 701 hasta alındı. Birincil sonlanım noktaları; akut kalp yetmezliği, ölümcül olmayan miyokard enfarktüsü, MACE ve uzun dönem mortalite idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların acil başvurusu sırasında ve işlem sonrası ilk 24 saat içindeki laboratuvar değerleri ile birlikte tüm demografik bilgileri, görüntüleme sonuçları ve klinik sonlanımları kaydedildi. Dahil edilen hastalar RAS blokerlerini gün içerisinde kullanım zamanına göre sabah (06.00-10.00) ve akşam (20.00-00.00) alanlar olarak ikiye ayrıldı. Primer sonlanımlar ile ilişkili bağımsız prediktörlerin tespiti için Cox regresyon modeli kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 701 hasta dahil edilmiştir (yaş ortalamaları 57,5 ±11,9 yıl, %75,9 erkek). Taburculuk sonrası 485 hasta RAS blokerlerini sabah almakta, 216 hasta ise akşam almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: There has been a significant decline in cardiovascular deaths in recent years with the widespread use of primary percutaneous coronary intervention (PPCI) and lifestyle changes in the treatment of ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI). Renin-angiotensin system blockers (RAS blockers) are used in the treatment of these patients to reduce long-term adverse cardiovascular events. However, the relationship between administration time of these drugs during the day and cardiovascular outcomes is not fully known. In our study, we aimed to examine the relationship between the administration time (evening vs morning) of RAS blockers during the day and long-term cardiovascular events in patients hospitalized with the diagnosis of STEMI. Materials and Methods: A total of 701 patients who were admitted to our hospital between 2018 and 2020 with a diagnosis of STEMI and underwent PPCI were included in the single-center, retrospective, observational study. Primary endpoints are acute heart failure, non-fatal myocardial infarction, major adverse cardiovascular events (MACE) and long-term mortality. All demographic information, imaging results and clinical outcomes of patients included in the study were recorded, along with their laboratory values during emergency admission and in the first 24 hours after the procedure. Patients were divided into two group according to administration of RAS blockers in the morning (06.00-10.00) and evening (20.00-00.00). Cox regression model was used to identify independent predictors associated with primary outcomes. Results: The mean age of the total 701 patients included in the study was 57.5 ±11.9 years and 75.9 % were male. After discharge, 485 patients were taking RAS blockers in the morning and 216 patients were taking them in the evening.