Development of an activity-based lessons learned process model and a tool to support scheduling decisions in construction firms
İnşaat firmalarında iş çizelgeleme kararlarını desteklemek için aktivite temelli öğrenilen dersler süreç modeli ve aracının geliştirilmesi
- Tez No: 700378
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnşaat sektörü proje süresi ve bütçesi gibi projelerin kritik hedeflerine ulaşma konusunda hala sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumla başa çıkmak için araştırmacılar veya uygulayıcılar inşaat endüstrisinde bilgi yönetiminin önemini fark ettiler ve yıllar boyunca ilgilerini artan şekilde bu konuya verdiler. Özellikle bilgi yönetiminin inşaat planlama ve iş programı çizelgeleme bölümlerinde yararlanılması ile proje hedeflerini karşılamak konusunda önemli çabalar sarf edilmiştir. Bununla birlikte, proje bilgisinin elde edilmesi ve farklı projelerde yeniden kullanılması, inşaat sektörü için büyük bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu amaçla, bu çalışma geçmiş projelerin öğrenilmiş derslerinin iş programı çizelgesine entegrasyonu ile ilerleyen projelerin iş programı çizelgelemesinin doğruluk ve tutarlılığını arttırmak için aktivite temelli öğrenilen dersler süreç modelini tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, literatür taraması ve inşaat sektörü uzmanları ile yapılan ihtiyaçlar analizindeki gereksinimlere göre süreç modeli geliştirilmiştir. Ardından geliştirilen süreç modeli inşaat yönetimi profesyonelleri tarafından değerlendirilmiştir. Süreç modeline karşılık gelen bir araç (ConSALL) ortaya koyulmuştur. Bir vaka projesi araç üzerinde (ConSALL) gösterilmiş ve inşaat sektöründen uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Bulgular, geliştirilen süreç modelinin ve aracın (ConSALL) öğrenilen derslerin inşaat iş programı çizelgesine entegre edilmesi ile gelecekteki projelerde süre tahmininde verimliliğin artırılması hususunda bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry still suffers from reaching critical objectives of projects like duration and budget. To deal with this situation researchers and practitioners realized the importance of knowledge management in the construction industry and put their increasing attention on it over the years. Especially, knowledge management utilization in planning and scheduling parts of construction management has made significant efforts to improve to meet projects objectives adequately. However, project knowledge capture and reuse in different projects have remained a major challenge for the construction industry. For this purpose, this study aims to introduce an activity-based lessons learned process model to integrate previous projects' lessons learned into scheduling to enhance consistency and accuracy in forthcoming projects' schedules. In this respect, the process model has been developed according to the requirements in literature review and needs analysis with construction industry experts. Then, the developed process model was evaluated by construction management professionals. A tool (ConSALL) corresponding to the process model has been implemented. A case project is demonstrated on the tool (ConSALL) and verified by experts from the construction industry. Findings show that the developed process model and the tool (ConSALL) have the potential to integrate lessons learned into the construction schedules to increase efficiency in durations estimation in future projects.